Kara delik nedir?


 

 

Kara delik, hiç bir cismin kendisinden kaçamadığı büyük bir kütle çekilme sahip bir cisimdi. Bir topu havaya atarsanız bir süre sonra yere düşecek, biraz hızlı atarsanız bir müddet sonra düşer ama daha hızlı atarsanız dünyada kurtulabilir ve uzaya kaçabilir. Ama eğer dünyanın çekim gücü çok büyük olsaydı yani dünyanın kütlesi çok büyük olsaydı ya da dünyayı örneğin, küp şeker boyutuna indirebilseydik o zaman ışık bile kaçamazdı. Kara delik böyle bir şeydir, ışığın bile kaçamayacağı çok güçlü bir kütle çekimidir.

Bunların neden olduğuna dair Kipto’nun çok güzel bir cevabı var, elimde tuttum top diye gösteriyor, eğer bu kara delik olsaydı yüzeyinde ne olurdu diye sorarsanız uzay zamanın kendi içerisinde bükülmesinden başka bir şey değil. Yani aslında hiç bir şey değil, uzay zamanın bükülmesidir sadece.

İlgili>>  Solucan Deliği Nedir?

Newton gibi iki cisim görünmez bir bağ ile birbirine çekiyor diye açıklanmıyor, kara delikte uzay zaman bükülüyor. Çarşafın üzerine bir şey koyulduğunda çarşaf bükülüyor, oraya bir bilye yollasak o çarşafın etrafında döner yani güneşin ayın dünyanın etrafında dönüyor. Çok bükülürse artık ondan hiçbir şey kaçamıyor. Kara deliğin içerisinde aslında hiçbir şey yok.
 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç