Kansızlık (Anemi) Nedir ?


kansızlık

Anemi, kandaki kırmızı hücrelerin veya hemoglobin denilen kırmızı maddelerin azalmasıdır.

Kandaki kırmızı hücrelerinin hemoglobinin miktarının azalmasıdır. Yaş ve cinsiyete göre kanın içerisindeki hemegolobin değerlerinin altında olmasıdır. Bu değerler erkeklerde 13 gr, kadında 12 gr’dır. Hemoglobinin görevi oksijeni akciğerlerden alıp dokulara götürmektir. Eğer dokulara yeterince oksijen gitmezse dokular oksijensiz kalıp kalıcı hasarlar oluşabilir. Aynı zamanda hemoglobin kana kırmızı rengini veren maddedir.

Kansızlık genelde demir eksikliğiymiş gibi algılanıyor ama sadece demir eksikliği yönü yok. Kansızlık bir belirtidir, vücutta ki ateş gibi bir belirtidir. Ateş yapacak sebep bir soğuk algınlığı olabileceği gibi çok ağır hastalıklarında belirtisi olabilir. Kansızlıkta öyledir.

Bazı kansızlıklar lösemi gibi çok ciddi bir hastalığın habercisi olmaktadır. Özellikle bayanlarda demir rahatsızlığı adet görmeler sebebiyle çok rastlanmaktadır. Çocukluk çağlarında kansızlık yok ise kız çocuklarında adet görmeye başladıktan sonra kan tahlili yapılması gerekiyor. Bu genellikle dikkatten kaçan bir konudur. Her kadında kansızlık görülecek değil ama şüphelenmekte fayda var.

İlgili>>  Akdeniz Anemisi nedir?

Beslenme de çok faydalıdır, zengin gıdalar almak ve beslenmek gerekir. Vücut sinyal veriyor, vücudumuzun sesini dinlememiz lazımdır. Canım limon çekti şeklinde vücut sinyal veriyor buna kulak vermek lazımdır. Her şeyden yemek gerekir fakat az az yemek lazımdır.

Bazı çocuklarda toprak yeme hastalığı vardır, bunun sebebi ise demir eksikliğidir. Eskiden aile hekimliği gibi uygulamalar yoktu bu durumu yaşayanların bir doktora görülmeleri iyi olur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç