Kanser ve Beslenme İlişkisi


 

Abdullah BüyükçelikTıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Abdullah Büyükçelik, beslenmemizin kanser ile ilişkisi hakkında önemli bilgiler verdi.

Günümüzde hastalık tedavisinden daha çok hastalığa sebep olan yiyecek alışkanlıklarımız nelerdir bunları tespit edip bu noktada mücadele önemlidir. Yani koruyu hekimlik hastalıkları önleyici davranışlar ya da programlar önemli bir günümüzün konusudur. O nedenle obezite ile mücadele etmek onun beraberinde getireceği diğer hastalıklara karşı koruyucu bir etki sağlayacaktır.

İnsanlar yürüyüş yapıyor, evlerin karşısında parklar var ama yeterli değil çevredeki nüfusa bakıyoruz, harekete bakıyoruz bunların kıyasladığımızda çok az nufüs hareket ediyor. Toplumun önemli bir kısmı halen hareketin kısıtlandığı kaloriden zengin beslenmenin olduğu bir kısım var. Toplumun yüzde 90’nı spor ile yaşam tarzını benimsetmek lazım ki obezite ile mücadele edebilelim.

Toplum gittikçe bilinçleniyor ve daha erken dönemde tıbbi yardım alıyor, insanlar kanserden korkamayıp doktora daha erken dönemde başvuruyor ve kanseri erken dönemde yakalamamıza yardımcı oluyor. Erken dönemde yakaladığımız kanseri hastayı tedavi ediyoruz. Bununla beraber tedavi seçeneklerinde ki gelişmeler de umut verici bu da bizi kanserden korkmama yönüne doğru kaydırıyor. Kansere geç kalınırsa sorun yaratıyor.

Kanser kişiye dışarıdan gelmez

İnsanlar kanseri dışarıdan geldiğini yabancı bir hastalık olduğunu düşünürler, sanki mikrobik rahatsızlık olduğu düşünülüyor ama öyle değil. Kanser, vücudumuzda olan hücrelerin bir hastalığıdır. Vücudumuz da milyonlarca hücrele var, bunlardan herhangi bir tanesi kanser hücresi haline dönüşebilir.

Kanserin gelişmesine zemin hazırlayan faktörlere baktığımız da bir kısmı değiştirilebilen faktörler, bizim dışarıdan müdahele edip değiştirebileceğimiz faktörlerdir, bir kısmı da hiç değiştiremeyeceğiz faktörlerdir. Kanseri değiştirebildiğimiz faktörler arasında alışkanlıklarımı var, tütün ve tütün tüketimi kansere zemin hazırlıyor. Sigara ile tütün ile mücadele edildiğinde bu kısım değiştirilebilir.

İlgili>>  Kanser Olmanıza Neden Olabilecek Meslekler

Yaşam tarzı değişikliğimiz bunlar; beslenmeden tutun da harekete kadar bir çok özellik var. Besinlerin hazırlanması saklanması kansere zemin hazırlayabilir. Yani yakılan kızartılan kavrulan besinin özelliklerin bir şekilde değiştirip kansörejen özellik yapan besinleri hepimiz biliyoruz. Ateşte alevde pişirilen etlerin, yakılarak pişirilen gıdaların, yüksek sıcaklıkta hazırlanan gıdaların kanserojen olduğunu biliyoruz. Patatesin önemli bir besin olduğunu biliyoruz ama siz tutar da patatesi kızgın yağda yüksek ısıda kızartırsanız bu özelliğini kaybediyor ve kanserojen bir özelliği oluyor.

Mevsimine göre beslenmeliyiz

Besinlerin yakılması, tütsülenmesi, tuzlarsanız, salamura yaparsanız bu gıdalar da kanserojen bir özellikle dönebiliyor. Karbonhidrattan zengin beslenmek, yağdan ve kaloriden zengin beslenmek kanser içinde bir zemin hazırlamaktadır.

Obezite demek vücudumuzdaki bir takım hormonların değişmesine neden olmasıdır. Bu hormonlar kanser gelişimine neden olabilir. Obezite bir şekilde ünsilün direncini beraber getirecektir ve vücutta daha çok insülün salgılanması gibi bir olayla karşı karşıya kalacağız ve bu da bir çok hücrenin anormal büyümesine zemin hazırlayabilir ve kanserin gelişmesine faktör olabilir.

Yaşamımızda beslenme alışkanlıklarımızı ve tüketeceğimiz beslenme kompozisyonunu değiştirebilirsek, kanserin engellenmesinde önemli bir yol kat ederiz. Yağlı gıdadan ve karbonhidrattan mümkün oldukça kaçacağız, mevsimine uygun meyve ve sebzeleri artırmak lazım. Aynı zamanda da lifli gıdalar yemeliyiz. Kış ayında yediğimiz domates, salatalık bir takım manüpülasyon neticesinde yenildiği için çokta doğal olmuyor ve sağlıklı olmuyor.

Bazı hasta yakınları sadece bitkisel besinlere doğru kayıyorlar bu doğru değil. Bir taraftan kanser tedavisinin oluşturduğu vücudun yıkımı var diğer taraftan kanserin oluşturduğu yıkım var bunları birleştirirsek hastlara yeteri kadar protein ve besin vermemiz lazım ki hastanın vücudu ve metobolizması bu rahatsılıklar ile baş edebilsin.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç