Kanser Olmanıza Neden Olabilecek Meslekler


5- Madencilik

Madenciler yüksek dozda asbeste maruz kalmanın dışında uranyum ve radon ile de etkileşime girebilmektedirler. Hatta bırakın madende çalışmayı, bir maden bölgesine yakın yaşıyorsanız, mide kanseri, troid kanseri, beyin kanseri ve mezotelyoma (Akciğer zarından önce göğüs boşluğunda su birikmesiyle başlayan bir kanser formudur.) hastalığına yakalanma riskiniz 2 katına çıkmaktadır. Maalesef bu endüstriyel bölgelerde çalışan veya yaşayan kişiler için acı bir gerçek. Bu bölgelerdeki gazlar, özellikle de madencilerin maruz kaldığı gazlar, akciğer kanseri olma risklerini dışarıdaki herkesten kat kat daha fazla arttırmaktadır. Bu yüzden dünyanın pek çok yerinde kömür madenlerine verilen diğer bir isimde ‘ölüm tuzağıdır’. Ayrıca kömür tozuda zamanla akciğerlerde birikir ve vücudun bunu dışarı atmasına veya etkisiz hale getirmesine maalesef imkan yoktur, bu birikim karaciğerde oluştuğunda önce iltihap, sonrasında karaciğer kanseri baş gösterir, ve buradan liflere sıçrayarak ölüme yol açabilir.

 

4- Kuaför

Bu madde biraz şaşırtıcı gelebilir, saç kesmenin nesi insanı kanser yapar ? Açıkçası bunun saçla veya saçı kesmekle bir alakası yok. Problem saçlara uygulanan kürler ve boyalarda. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre 18 yaşının üstündeki kadınların %30’u, erkeklerin ise %10’u, saç boyalarını bir şekilde kullandığı yönünde. Ve bu kişilerin büyük çoğunluğu boyama işini kendi yapmak yerine kuaför salonlarına gidiyor, doğal olarak ne kadar müşteri gelirse çalışan da o kadar kimyasal madde ile etkileşime geçiyor. Uzun yıllar boyunca zararlı kimyasal kozmetik ürünlerine maruz kalan çalışanlarda bunun sonucu olarak, mesane, gırtlak ve akciğer kanseri gözlemlenmektedir.

 

3- Tamircilik

Oto tamirhanelerinde ki usta veya diğer çalışanların zarar görmelerinin nedeni öncelikle iş kazası olarak düşünülür, ancak bu insanların hepsi kanserle burun buruna ekmek parası kazananlardan. Tamirciler kanserojen maddelerin bir çok çeşidine maruz kalmaktadır, ki bunların çoğu tahmin edebileceğiniz üzere petrol kökenlidir. Hatta ellerindeki yağ kalıntılarını temizlemek için bile tekrar petrol ürünlerine başvururlar, sonucu ise kan kanseri olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca tamirciler asbest maddesine de bolca maruz kalırlar, asbest günümüzde hala fren ve şanzıman sistemlerinde kullanılmaktadır, çünkü ısıyı kolayca absorbe eden maliyeti düşük bir madendir. Parçaların değişme zamanı geldiğinde, kanserojen asbest partikülleri kişi tarafından hava yoluyla ciğerlere doğru çekilmektedir, faturası ise mezotelyomadır. İşte bahsettiğimiz Mezotelyoma, en acımasız kanser türleri arasında bulunmaktadır.

İlgili>>  Radyoterapi Nedir? kanser tedavisi nasıl yapılır?

 

2- Pilotlar Ve Uçuş Personeli

Pilotlar ve uçuş personelleride kanser riski altındadırlar. Bilim adamları bunun kesin sebebini belirleyememiş olsalar da, tezleri oldukça kuvvetli. Uzun yıllar boyunca yüksek irtifada seyir halinde olduklarından aşırı dozda UV ışınına ve kozmik radyosyana maruz kalmaktadırlar. Sonucu ise Melanom, yani deri kanserinin en ölümcül türü. Kanserin başladığı yer ise insan derisine renk veren pigmentleri taşıyan hücrelerdeki bozulma. Havayolu çalışanları vücutlarında belirecek küçücük bir noktayı bile görmezden gelmemeli ve acilen doktorlarına görünmelidirler.

 

1- Vardiyalı Çalışanlar

Uluslar arası kanser arası araştırma merkezi (IARC), gece vardiyasında çalışmanın Sirkadiyen Ritim Bozukluğuna bağlı olarak kansere sebep olduğunu belirlemiştir. Eğer sağlık, turizm otelcilik, iletişim, ulaşım gibi 24 saat hizmet veren işlerden birinde çalışıyorsanız, daha iyisini bulduğunuzda o fırsatı kaçırmayın. Nedenine gelince, vücudumuzun kendine göre bir saati olduğunu ve uyurken vücudumuzun salgıladığı bazı farklı sıvıların olduğunu duymuşsunuzdur. İşte doğal düzene karşı gelinen her olayda olduğu gibi, gece çalışmasının da bir bedeli olmakta.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç