Kanser nedir? Kanser Tedavileri Nelerdir?


 

Kanser vücutta anormal hücrelerin kontrolsüz ve denetimsel olarak çoğalmaya devam etmesidir. Bunu da vücudun savunma mekanizmalarının çeşitli nedenlerle durduramaması. Vücudumuzda her gün bir çok kanser hücresi oluşuyor fakat bunlar bağışıklık hücreleri tarafından tanınıyor ve bunlara karşı bir mücadele yapılıyor.

Her sigara içen kanser olmayabilir, genetik yapısında belirli bir bozukluk olanda kanser olabiliyor, bir takım sigara içenler kanser olurken bir takım ise nefes darlığı çekebiliyor. Vücudun genetik faktörü var bir de dışarıdan gelen DNA’yı değiştiren hücrenin terbiyesini bozan faktör vardır.

Kanser Tedavileri Nelerdir?

Kemoterapi

kanser2

İnsan vücudu biçim ve fonksiyon açısından farklılık gösteren milyarlarca hücreden oluşur, sağlıklı dokularda mitoz ile bölünen hücreler yeni hücreler oluşturur. Hücreler yaşlanınca apoktoz adı verilen bir süreçte kendini imha eder ve ölür. Yeni hücrelerin oluşma oranı ve yaşlı hücrelerin ölme oranı arasında hassas bir denge bulunmalıdır, denge bozulduğunda kanser oluşur ve hücreler kontrolsüz şekilde büyür.

Kemoterapi kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak için kuvvetli ilaçların kullanıldığı bir tedavi şeklidir. Kemoterapi çeşitli şekillerde uygulanabilir. Tablet olarak, enjeksiyon olarak uygulanabilir. Ya da damar içi olarak verilir. İlaçlar vücuda girdikten sonra büyümelerini veya mitoz olarak bölünmelerini engelleyerek kanser hücrelerini yok eder. Hastanın kanser evresine bağlı olarak kanserin yayılmasını önlemek için ve belirtileri gidermek için kemoterapi kullanılabilir. Tek başına kullanılabileceği gibi ameliyat ya da radyasyon tedavileri ile de kullanılabilir.

Ne yazık ki kemoterapi çabuk bölünen sağlıklı hücrelere de zarar verir. Bunlar arasında saç, kan kemik iliği ve üreme organlarındaki hücreler yer alır. Sağlıklı hücrelerin gördükleri zararlar yan etkilere neden olur. Saç dökülmesi, bulantı ve kusma, yorgunluk ve bağışık sisteminin baskılanmasıdır.

İlgili>>  Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Radyoterapi

kanser 3

Gerçek zamanlı tanı verileri kullanılarak hassas radyasyon ışını tümörün yerini saptar ve etrafındaki sağlıklı dokuları korurken hastanın tedavi odasındaki zamanını da en aza indirgemiş olur. İlk önce tömörün ve etrafındaki sağlıklı dokunun kesin hatlarını oluşturmak için planlayıcı bilgisayar simülasyonu kullanılır. Daha sonra triloji kullanan bir hasta üzerinde konik ışınlı BT taraması uygulanır.

Radyasyon tedavisi de denmektedir.Bu kanser tedavisi yöntemi,yüksek enerjili ışın vererek,kanser hücrelerinin DNA’sına kanser tedavisi-radyoterapi zarar verip,onları hasara uğratarak yok etme prensibine dayanır.Radyoterapiyle normal hücreler de zarar görmesine rağmen kendilerini yenilemesi hızlı olduğundan,zarar görmüş normal hücreler bir süre sonra kendilerini toparlamaktadır.

İki çeşit radyoterapi yöntemi bulunmaktadır.

External(Dış)Radyoterapi
İnternal(iç)Radyoterapi
External radyoterapide vücut dışından direkt olarak tümörün üzerine ışın göndermeyle gerçekleştirilir.Bu tedavi genellikle ayaktan hasta olarak alınmaktadır.

İnternal radyoterapi ise,vücut içinden kanser hücrelerini etkileyecek özel bir sıvının içilmesi veya raadyoaktif maddenin kanserli yapının içine veya yakın bir bölgesine bırakılması işlemidir. İnternal radyoterapide kullanılan iki tane kaynak vardır.

Radyoaktif sıvı
Radyoaktif İmplant
Radyoaktif Sıvı:Bu sıvıyı hasta içerek ya da damar yolundan enjeksiyon yoluyla alabilir.Bu radyoaktif sıvı kan dolaşımına girdikten sonra kanserli hücreler tarafından emilir.Bu işlem uygulandıktan sonra,hasta tek kişilik bir odaya alınır ve burada vücudundaki radyasyon seviyesinin makul seviyelere düşmesi beklenir.Bu tedavi şekli genellikle kemiklere yayılmış kanserler ve tiroid kanserlerinde tercih edilir.

Radyoaktif İmplantlar:Radyoaktif metal bir nesnenin,tümörlü dokunun içine ya da yakınına dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi esasına dayanır.Bu işlemde de hasta tek kişilik bir odaya alınarak diğer hastaların radyasyon alması önlenmiş olur.Radyoaktif implant çıktığı zaman hasta radyoaktiflikten çıkmış olur.Bu işlem ise erken evre prostat kanseri tedavisinde tercih edilebilmektedir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç