Kanser Neden Bu Kadar Yaygın?


 

Türkiye’de 3 kanser türü daha çok dikkat çekiyor. Meme kanser, akciğer kanseri ve kolon kanseri. Kadınlara özgü rahim kanseri ve erkeklere özgü prostat kanseri de dikkat çekiyor. Peki geçmiş yıllara göre kanserin artış nedeni ne?

Günümüzde kanserin oluşum nedenleri genetik ve çevresel faktörlerden oluşmaktadır. Dolayısıyla yaşadığımız çağda özellikle çevresel faktörler ciddi anlamda doğal olmayan koşullar oluşturmaktadır. Gerek yediğimiz besinler, tükettiğimiz gıdalar doğal olmayan özellikle GDO’lu gıdalardır. Dolayısıyla kanserin oluşması adına elverişli bir ortamda yaşamaktayız.

40 yaş öncesi görülme sebepleri de çoğalmaktadır. 40 yaşından sonra geçmiş yıllara göre daha çok kanser gözükmektedir.

Kıyafetlerimizin boyasından vücudumuzun kanser olmaktadır. Yediğimiz yiyeceklerin boyası kadar giydiğimiz giyeceklerin de boyalarına dikkat etmeliyiz. Genellikle sentetik halılarda stiven gibi kanserojen dahi 120 uçucu kimyasal bulunmaktadır. Kaşmir halıların içerisinde bile petrol elyaf olduğu bilinmektedir. Bunlar mikro seviyede olduğu için görmemiz mümkün değildir. Şampuanlar, kozmetik ürünlerde kanseri tetikleyen kimyasal bulunmaktadır, bu ürünleri alırken dikkat etmeliyiz.

İlgili>>  Kanser nedir? Kanser Tedavileri Nelerdir?

Kanserin yüzde 5-10 civarında genetiktir. Çevresel faktörler ise yüzde 40 civarındadır. Geri kalan yüzde yüzde 50 kanserin neden olduğu tam olarak bilinmektedir. Senede 500 milyon dolar civarında ABD kanser tedavisini araştırma ve kanser ilaçları sayesinde para kazanmaktadır. ABD kanser tedavisi ilaçlarından yüklü miktarda para kazanmaktadır yani insanların kanser olması bazı devletlerin işine gelmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç