Kanser Hastalığında Moralin Önemi


kanser

Züleyha KadehçiOnkoloji Bölüm Şefi Uzm. Dr. Züleyha Kadehçi, kanser hastalığında hastanın moralinin ne kadar önemli olduğunu anlattı.

Kanser hastalığı günümüzde en sık ölüm nedeni hastalıkların ikincisidir. En fazla kardiyobasküler hastalıklar ölüm riski taşırlar kanser hastalığı bundan sonra ikinci sırada yer alır. Bu kadar tedavisi zor ağır ve uzun süreçli olan bir hastalık olduğu için bu hastalıkla kendisi tanıştığı zaman tedaviye başladığı zaman hasta strese maruz kalıyor. Korkular oluşuyor endişeler meydana geliyor. Belki ölüm korkusu geliyor, sonunu görememe durumu, hastalığının evresinin ne olduğunu bilememne gibi korkuı vardır ve strese yol açmaktadır.

Hastanın ne gibi süreçlerden geçeceği anlatılmalı

kanser

Hekimler, hemşireler büyün sağlık çalışanların öncelikle hastayı rahatlatmak adına hastalığı ile ilgili önce bir bilgilendirme yapmamız gerekiyor bu bilgilendirmeden sonra hastalığının tedavi aşamalarını yapmamız gerekiyor. Ne kadar süreç olacak, 6 ay mı 1 yıl mı? bu süreçte neler başına gelecek yan etkileri neler olacak onları hastalarımız ile paylaşıyoruz. Hasta bunları öğrendikten sonra bir miktar stresi daha da azalmakta ama yine de stresini azaltmaya yönelik önereceğimiz bir çok şey var.

Hastanın düzenli spor yapması, gevşeme egzersizlerinin yapılması özellikle de A tipi kişilik yapısında olan kişiler çok hızlı karar veren aceleci heyecanlı, fazlaca sorumluluk alan çok stresli kişilik yapısındaki hasta grubunun stresi daha fazla artar. Hastalıkla karşılaştıktan sonra bu tip kişilik yapısına sahip olan hastalarımızda tedavi de biraz zorlanmaktayız, bunu açıklamak, nelerle karşılaşacağı anlatmak adına zorlanmaktayız.

Ortak yol belirlediğimiz zaman tedaviye başladığında işler yolu giriyor. Stresi atmak gerekiyor sonra tedaviye başlamamız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in