Kanser Hastalığında Moralin Önemi


Züleyha KadehçiOnkoloji Bölüm Şefi Uzm. Dr. Züleyha Kadehçi, kanser hastalığında hastanın moralinin ne kadar önemli olduğunu anlattı.

Kanser hastalığı günümüzde en sık ölüm nedeni hastalıkların ikincisidir. En fazla kardiyobasküler hastalıklar ölüm riski taşırlar, kanser hastalığı bundan sonra ikinci sırada yer alır. Tedavisi zor ağır ve uzun süreçli olan bir hastalık olduğu için kişi kanser olduğunu öğrendiği zaman stres altına giriyor ve korkular oluşuyor endişeler meydana geliyor. Belki ölüm korkusu geliyor, sonunu görememe durumu, hastalığının evresinin ne olduğunu bilememe gibi korkular strese yol açıyor.

Hastanın ne gibi süreçlerden geçeceği anlatılmalı

kanser

Hekimler, hemşireler bütün sağlık çalışanların öncelikle hastayı rahatlatmak adına hastalığı ile ilgili önce bir bilgilendirme yapmamız, bu bilgilendirmeden sonra hastalığının tedavi aşamalarına geçmemiz gerekiyor. Süreç nasıl işleyecek, 6 ay mı? 1 yıl mı? bu süreçte neler başına gelecek yan etkileri neler olacak onları hastalarımız ile paylaşıyoruz. Hasta bunları öğrendikten sonra bir miktar stresi daha da azalmakta ama yine de stresini azaltmaya yönelik önereceğimiz bir çok şey var.

İlgili>>  Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi

Hastanın düzenli spor yapması, gevşeme egzersizlerinin yapılması özellikle de A tipi kişilik yapısında olan kişiler çok hızlı karar veren aceleci heyecanlı, fazlaca sorumluluk alan çok stresli kişilik yapısındaki hasta grubunun stresi daha fazla artar. Hastalıkla karşılaştıktan sonra bu tip kişilik yapısına sahip olan hastalarımızda tedavi de biraz zorlanmaktayız, bunu açıklamak, nelerle karşılaşacağı anlatmak adına zorlanmaktayız.

Ortak yol belirlediğimiz zaman tedaviye başladığında işler yolu giriyor. Stresi atlattıktan sonra tedavi aşamalarına geçmek daha çok fayda sağlıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç