Kanser Hastalarına Özel Beslenme Tavsiyeleri


 

beyhan topcuBitlis Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Beyhan Topçu, yaptığı açıklamada, kanser hastalarının fazla yemek tüketemedikleri için kalorisi yüksek olan besinleri tüketmesi gerektiğini söyledi.

“Kanser hastaları, doku yıkımı ve kontrolsüz doku yapımından dolayı protein alımını ihmal edilmemesi gerekiyor. Kanser hastaları yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Kanser hastalığı kontrolsüz doku yapımı ve sürekli bir doku yıkımı olarak geçirilen bir süreçtir ve kronik bir hastalıktır. Dolayısıyla bu süreçte belli bir besinin ölçüsüne göre beslenmesi gerekiyor.

Kanserli hastalar mevsime göre beslenmeli

Günlük beslenmemizde proteinli yiyeceklere muhakkak yer vermeliyiz. Kanser hastaları mevsimine göre beslenmesi gerekiyor. Kanser hastalarının bağışıklık sistemi hemen hemen çökmüş durumdadır. Bu bağışıklık sistemini güçlendirmek için mevsimine uygun bol sebze ve meyve tüketmesi gerekiyor. Kış aylarında zengin olan diğer bir protein kaynağımız da balıktır. Balık bu dönemde taze ve tüketilebilir bir durumda olduğu için haftada iki gün balık tüketilebilir.

Bağışıklı sistemini güçlendirmek için aynı zamanda ceviz, fındık, badem ve omega 3 açısından zengin olan yağ kaynaklarını tüketmemiz gerekiyor. Kanser hastalarının iştahları pek yoktur. Dolayısıyla yeterince yemek tüketmedikleri için özelikle bol kalorili düşük hacimli besinleri tüketmelidir. Kanser hastaları besin değeri olmayan yiyecekleri tüketmemelidir” dedi.

Yan Etkiler Ve Beslenme

Kanser tedavisi genellikle bulantı, ağız yaraları, yutma güçlüğü, yeme ve içme zorlukları gibi yan etkilere neden olur. İhtiyacınız olan besinleri almanıza yardımcı olabilecek ipuçları şöyledir:

  • Eğer az su içiyorsanız, yiyecek ve içeceklerden daha fazla sıvı almaya gayret edin. Örneğin; çorba veya karpuz, çay, süt gibi gıdalar tüketerek vücudun sıvı ihtiyacının bir kısmını karşılayabilirsiniz. İçme suyuna taze kesilmiş meyveler ilave ederek de suyu lezzetlendirebilir ve daha fazla miktarda su tüketebilirsiniz.
  • Gıdaların tadı hoş gelmiyorsa, lezzetli baharatlar ilave ederek yemeyi deneyebilirsiniz. Örneğin; yemeklerinizde dereotu, sarımsak veya biberiye kullanmayı deneyebilirsiniz.
  • Eğer kanser tedavisi nedeniyle ağız içinde yaralar varsa, iyileşene kadar asitli ve baharatlı olmayan yiyecekleri tercih etmeniz gerekebilir.
  • Daha az sayıda büyük öğün yerine, gün içinde küçük öğünlerle daha sık beslenin. Bu küçük öğünler ile günlük ihtiyacınız olan kaloriye ulaştığınıza emin olun.
  • Eğer canınız et yemek istemiyorsa, diğer gıdalarla protein almaya gayret edin. Örneğin; balık, yumurta, peynir, kuru yemiş, fıstık ezmesi, tofu ya da yüksek proteinli içeceklerle vücudunuzun protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
  • Eğer kanser tedavisine bağlı ağzınızda metalik bir tat varsa; nane şekeri emebilir, sakız çiğneyebilir ya da taze narenciye yiyebilirsiniz. Ayrıca, yemekten önce dişlerinizi fırçalamayı deneyebilirsiniz.
  • Eğer kanser tedavisine bağlı yan etkiler olarak ağzı yaraları veya diş eti enfeksiyonuşikayeti varsa, sebze ve etleri blender kullanarak daha pürüzsüz hale getirerek, kolaylıkla yiyebilirsiniz. Taze meyve suları da vücudunuzda ekstra nem sağlayabilir. Ek kalori içinse; yemeklerinize yağ, hafif soslar ya da krema ekleyebilirsiniz.
İlgili>>  Öğrenciler Nasıl Beslenmeli?

Kanser tedavilerinin bazı yan etkileri genellikle ilaç ile tedavi edilir. Eğer bu yan etkiler beslenme ve sıvı alımını etkiliyorsa, doktorunuzla mutlaka konuşunuz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç