Kalpte Ritim Bozukluğu ve Tedavisi


 

 

Kalbi besleyen bir takım sinirler vardır, kalpte uyarıyı yapan bir takım hücreler ve bu hücrelerin gittiği bölgelere sinir uyarısı oluşturan bir takım yollar vardır, lifler vardır. Bunlar kanalı ile kalpte ritm oluşur.

Bazen yaş ile bazen bir takım sistemik rahatsızlıklar nedeniyle, bazen damar tıkanıklığı sebebiyle bazen de sebebini bilemediğimiz şekilde ileti yolları görevini yapmamaya başlayabilir.

Hastalar çarpıntıların kısa olduğunu ya da uzun olduğu, çarpıntıdan sonra baş dönmesi olduğunu, baygınlık hissi olduğunu ifade ederler. Doktorlar bu belirtilerden yola çıkarak ritimlerinin ne kadar oranla bozukluğunu saptayabilirler.

Tedavisi nasıl olur

Bazen uyarıcı oluşturan bir takım sinirler görevini yapmamaya başlar, eğer bir hastanın ritmi uyanıkken 40’ın altına düşüyor ise bayılma meydana gelebilir. Duraklama var ise kalbe pil takılabilir. Ritim 100’ün üzerine çıkıyorsa kalp hızı artar ve bu kişilerde ritim bozukluğunun nereden olduğun çıkarmak üzere elektirofizyolojik çalışmalar olması gereklidir.

Ritim bozuklukları oluşan bölgeleri aplasyon ile yakılabilir. Bazen bunlar verir bazen vermez ama her halükarde çarpıntıları var ise ilaç, eğer hızlarında düşüş var ise bunun ortadan kaldıracak etkenler önerilir. Uykuda 30’un altına düşer ise bu hastalara pil önerilmekte.

Durup dururken çarpıntılarınızın olması ve bununla birlikte tansiyonun düşmesi, nabzınızın çok düşük olması durumunda doktora başvurunuz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in