Kalp Çarpıntısı ve Ritim Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi


 

Kalp atımları ve ritim normalde hissedilmez. Bazı problemler ortaya çıktığında ve kalp atımlarının hissedilmesi rahatsızlık olarak algılanmaktadır. Normal insanlarda kalp hızı 60 ile 100 arasındadır. 60’ın altında olduğunda yavaş çalışma, 100’ün üzerinde olduğunda ise hızlı bir çalışma var demektir.

Bazen yaş ile bazen bir takım sistemik rahatsızlıklar nedeniyle, bazen damar tıkanıklığı sebebiyle bazen de sebebi bilinmeyen bir şekilde ileti yolları görevini yapmamaya başlayabilir.

Hastalar çarpıntıların kısa olduğunu ya da uzun olduğu, çarpıntıdan sonra baş dönmesi olduğunu, baygınlık hissi olduğunu ifade ederler. Doktorlar bu belirtilerden yola çıkarak ritimlerinin ne kadar oranla bozukluğunu saptayabilirler.

Kalpte Ritim Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Astım ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, çay, kahve ve stres aritmiye yatkınlığı olan bireylerde Kalpte ritim bozukluğunu tetikleyici etkiye sahiptir. Kişinin genetik bir yatkınlığı varsa, çok büyük bir üzüntü veya stres yaşadığında da aritmi görülebilir. İleri kalp yetmezliği ve kalp damar hastalıkları ile birlikte seyreden aritmi ölüm nedeni dahi olabilir.

Hızlı atma şeklindeki çarpıntılar değişik nedenler ile ortaya çıkabiliyor. Bazen doğuştan kısa devreler, zaman zaman açılarak çarpıntıları başlatabiliyor. Bazen de kalbin belli yerlerinden sürekli ateşleme şeklinde olabiliyor. Bazen de kalp krizi sonrasında geç dönemde ölü dokular ile canlı dokular arasında çarpıntılar ortaya çıkabiliyor.

Kalbin yerinden çıkacak gibi atması kalbin içerisindeki elektiriksel bozukluklar sonucu bazen hızlı ve düzenli bazen de hızlı ve düzensiz kalp atımlarının ortaya çıktığı ritm bozukluklarına bağlı olabilir. Ritim bozuklukları kalbin genellikle üst odacıklarından kaynaklanır. Kalıtsal hastalıklar, kansızlık, troidin aşırı çalışması, yapısal kalp hastalıkları ritim bozukluklarının nedeni olabilir.

Çarpıntının nedenleri

 

  • Kişinin yaşam biçimi, kalp ritmi üzerinde etkilidir. Beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni, aktif ya da hareketsiz yaşam gibi etkenler, ritim bozukluğunu tetikleyebilir.
  • Enerji içeceklerinin tüketimi, çok şiddetli ritim bozukluklarına neden olabilir. Ancak bu geçici bir durumdur.
  • Elektrolit dengesizliği durumları; kandaki sodyum, potasyum ve magnezyum gibi elementlerin düzeylerinin bozulmasından kaynaklanmakta ve çarpıntıya neden olmaktadır.
  • Elektrolit dengesi sağlandığında ritim bozukluğu ve çarpıntı sorunu da ortadan kalkacaktır.
  • Tüm çocuklarımızın ilkokul döneminden başlayarak bir spor dalına yönlendirilmesi, sağlıklı yaşam için çok önemlidir. İleri yaşta spora başlayacak olanların ise kendisine ve yaşına uygun olan bir dalı seçerek günde bir saat spor yapması, kalp ritminin düzenlenmesi bakımından çok önemlidir. Özellikle yürüyüş ve yüzme, aritmi için en iyi sporlardandır.
  • Kalp hastalıklarına yol açabilecek bütün riskler, aritmi için de bir risktir. Göbek ve bel çevresindeki yağlanma, hipertansiyon, obezite, koroner damar sorunları aritminin en sık nedenlerindendir. Bel çevresinin erkeklerde 102, kadınlarda 88 santimetreyi geçmesi, kalp hastalıklarını ve aritmileri tetikleyici önemli bir risk oluşturur.
  • Hipertansiyon en sık aritmi nedenlerinden biridir. Bunun yanında koroner kalp hastalıkları, kolesterol ve şeker yüksekliği de ritim bozukluğu gibi önemli kalp hastalıklarına yol açabildiği için; bu risklerin ortadan kaldırılması, ritim bozukluğu sorununu da ortadan kaldıracaktır.
İlgili>>  Alkol, Kalp Sağlığını Nasıl Etkiler?

Tedavisi nasıl olur

‘’Kalp çarpıntısı (aritmik taşikardi), nasıl tedavi edilir?’’ sorusuna verilen ilk cevap bu durumu oluşturan anormal kalp dokusunun tahrip edilerek ortadan kaldırılması olarak cevap verilebilir. Bu tedavi yöntemine ise Ablasyon adı verilir. Kalp çarpıntısı tedavisinde çok önemli olan Ablasyon, kateter denilen uzun ince aletler yardımıyla yapılabilir. Kateter ile kasık yoluyla kalp içine ilerlenir. Kateterin kalbin neresinde olduğu x ışınları yardımıyla (floroskopi) izlenebilir. Kateterin ucu kayıt cihazına bağlanarak kalp içi EKG kayıtları alınır ve araştırma ile çarpıntı yapan odak bulunur. Daha sonra yine kateter yardımıyla radyo frekans enerjisi verilerek bu bölge tahrip edilir ve böylece sorumlu odak ortadan kaldırılır. Ablasyon yöntemi ile ritim bozuklarının çoğunda %90 üzerinde başarı sağlanabiliyor. Bu yöntem ile kalp çarpıntısı ortadan kaldırılıyor ve hastalar ömür boyu ilaç kullanmaktan kurtuluyor.

Bazen uyarıcı oluşturan bir takım sinirler görevini yapmamaya başlar, eğer bir hastanın ritmi uyanıkken 40’ın altına düşüyor ise bayılma meydana gelebilir. Duraklama var ise kalbe pil takılabilir. Ritim 100’ün üzerine çıkıyorsa kalp hızı artar ve bu kişilerde ritim bozukluğunun nereden olduğun çıkarmak üzere elektirofizyolojik çalışmalar olması gereklidir.

Ritim bozuklukları oluşan bölgeleri aplasyon ile yakılabilir. Bazen bunlar verir bazen vermez ama her halükarde çarpıntıları var ise ilaç, eğer hızlarında düşüş var ise bunun ortadan kaldıracak etkenler önerilir. Uykuda 30’un altına düşer ise bu hastalara pil önerilmekte.

Bazen de çarpıntının yerini tam olarak tespit edilip oraya noktasal olarak radyo dalgaları gönderilmektedir. Ya da bilgisayarlar yardımı ile çarpıntı odağının yerini tam olarak saplayıp tam olarak radyo dalgası göndererek çarpıntı tedavi edilebilir.

Durup dururken çarpıntılarınızın olması ve bununla birlikte tansiyonun düşmesi, nabzınızın çok düşük olması durumunda doktora başvurunuz.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç