Kalp rahatsızlıkları belirtileri


 

nuri kurtoğluKardioloji Uzmanı Prof. Dr. Nuri KURTOĞLU, kalp krizi ve kalp rahatsızlıkları hakkında önemli bilgiler verdi.

Her yıl dünyada yaklaşık 18 milyon kişi kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor, bu rakam Türkiye’de 200 bin. Matematik hesapla da her 3 dakikada bir kişinin kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğini düşünebilirsiniz. Önümüzdeki yıllarda bu hızla gittiği takdirde ülke nufüsunda 3 milyon kalp hastası demek. Bu kadar geniş kitleyi ilgilendiren rahatsızlıktan korunmak için bir takım tedbirler almamız gerekir.

Kalp krizi nedir

Tıbbi anlamda kalp krizi demek; kalp kasının kendisini bezeyen damarların zaman içerisinde gittikçe yağ kolestrol plakları ile bir takım pıhtılarla zaman içerisinde daralıp en nihai noktada da tamamen tıkanması neticesinde o damarın beslediği kalp kasına kan gitmemesi sonucu kalp krizi olur. Bizler nasıl oksijen almadan yaşamaz isek kalp kası da kendisine kan gelmediği takdirde bu kanı alamadığı takdirde ölür ve kasılma gücünü kaybeder. Bu esnada kişiler bir takım rahatsızlıklar hissederler. Kalp krizi hayatı bir rahatsızlıktır. Kalp krizi geçiren hastaların yüzde 50 sini maalesef ilk bir saat içerisinde kaybediyoruz.

Kalp krizi belirtileri

 

Kalp krizi belirtilerinin başında göğüs ağrısı geliyor, temeldeki niteliği ön bölümde iman tahtası denilen öndeki kemiğin arkasında sırta vurabilen kollara boyuna çeneye omuzlara yayılabilen genellikle efor ile ortaya çıkan bir ağrıdır. Kişi daha evvel yaptığı egzersizleri yapamaz hale gelir, iki kat çıktığı zaman göğsüne baskı, sıkışma yanma gibi bir şeyler yeyipte boğazına takılmış gibi bir ağrı hisseder. Kişi durur dinlenir bir kaç dakika sonra bu ağrısı geçer tekrar yürümeye devam eder kalp krizinde ise bu ağrı geçmez. Bu ağrı 20 dakikadan fazla sürüyor ise kişi kalp krizi geçirdiğinden şüphelenmeli. Bazen buna bunaltı, kusma, baş dönmesi, çarpıntı gibi şikayetlerde eklenebilir. Bu durumda kalp krizi geçirdiğinden şüphelenen kişinin ilk yapması gereken tedbir hemen 112’yi aramaktır.

Erken müdahele çok önemli

Kalp krizlerinde eğer profesyonel veren kişiler hastaların yanında olurlarsa bu ölümlerin büyük bir kısmı engellenebilir. Burada espirilerden bir tanesi hastahanaye erken müdahele edebilmektir, erken teşhisin hayat kurtarması doğrudur. Kalp krizi geçiren bir hastaya ne kadar önceden müdahele edilirse biz o kadar çabuk atlattırıyoruz bu rahatsızlıkları.

İlgili>>  Zayıflarken kalp sağlığına dikkat

Özellikle genç yaştaki kişiler hasta olduklarını kabul etmiyorlar çoğu mide rahatsızlıkları ile karıştırıyor. Reflü hastalığı ile şikayetler benzediği için yarın giderim diye gecikmelere sebebiyet veriyoralar. Ondan sonra müdahele etsekte gecikmiş oluyor, erken müdahele kalp krizlerinde çok önemli.

Kalp krizi geçiren hastalar çoğalıyor

Modern hayat şartları bugün için kalp hastalığı sıklığında artışa neden olmuştur ama bazen baktığımız zaman tarihte de mumyalar incelendiğinde o zamanlara kadar dayanıyor bu hastalık, tanı şansımızda arttı. Teknolojinin gelişmesi ile kalp rahatsızlığını daha çabuk tedavi eder hale geldik. Eskiden de yaygındı ama biz fark edemiyorduk. Şimdi bunları fark edebilir hale geldik. Beslenme alışkanlıklarımız değiştir. Şehirleşme hava kirliliği stres tüm bunların hepsinin kalp hastalığı için ayrı birere risk faktörü olduğu ortaya kondu. Beslenme, sigara içme toplumumuzda o kadar yüksek boyutlara ulaştı ki özellikle kadınlarımızda avrupa toplulukları arasında Türkiye’deki kadınlar en çok sigara içen gurubundalar ve genç yaşlara doğru inmeye başladı.

Stent çözüm müdür?

Stent hastalığın kendisini tedavi etmiyor. Hastalılığın ortaya koyduğu damar tıkanıklığını devam ettiriyor. Hasta stent taktırdıktan sonra yaşamına dikkat etmez ise tekrar rahatsılık meydana çıkıyor. Dolayısıyla kişinin tekrar stent taktırması ileriki yaşantısında gerekebilir. Bir damarı açtığımızda stent takdığımızda diğer kısımlarda bir şey yoksa ve o stenti vücut kabul ettiyse sorun büyük ölçüde çözülmüştür. Stent takılmada ilk altı ay çok önemlidir, sigarayı bırakır, yemesine dikkat ederse stent teknolojilerinde artık bağışıklık sistemini kandırır hale geldik. İlaç salan stendetler var ve daralma ihtimallerini çok aza indirdiler. O bölgeye takıldıktan sonra ilaçlarını salarak o bölgedeki bağışıklık sistemini baskılıyor ve vücut o stenti görmezden geliyor ve dokunun kendi kendini iyileştirmesi ile o stentin yüzeyi artık damarın bir parçası haline geliyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç