Kalp Krizini Neler Tetikliyor?


 

Çetin ErolKardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çetin Erol, kalp krizi ve kalp krizini tetikleyen etmenler hakkında bilgi verdi.

Kardiyolojide veya iç hastalıklarında görülen bir kişinin bütün tektikleri yapıldığı halde, fizik muayenesi, şikayetleri dinlendiği zaman, ekosu, efor testi yapıldığı zaman hepsi normal çıkmasına rağmen bir süre sonra kalp krizi geçirebilir.

Hiç bir şeyi yok tamam dediğim anda, odamda yığılıp kalan hastam var idi. Kişileri değerlendirirken sadece şikayetleri veya muayene bulguları veya sadece bazı tektiklerinin sonuçlarına bakara değil, risk faktörülerine bakarak değerlendirmemiz gerekiyor.

Kalp krizi riski tüm risk faktörleri ile birlikte değerlendirilmeli

Kalp krizini tetikleyen faktörler derken 4 tane en önemli olan risk faktörünü ele almak lazım bunlar; sigara, şeker hastalığı, kan basıncının yüksekliği ve kolestrol seviyelerine bakmak lazım. Bir de ailevi faktörler önemlidir. Aile dediğimiz de birinci derece akrabalarında kadınlarda 65’inden önce erkeklerde 55’inden önce kalp krizi geçiren yakın akrabaları var ise kişinin kalp krizi geçirme olasılığının yüksek olduğunu bilmemiz lazım.

Kişileri ele alırken yukarıda ki söylediklerimi de değerlendirip tümüyle değerlendirmek ve riskleri buna göre hesaplamamız gerekiyor. Bu özellikleri içerisinde bulunduran kişinin ağır bir efor ve büyük bir stres sonra ya da hava şartlarının değişimi sonrası kalp krizinin sebebi olan plak ile ilgli durum olabilir. Ama bunu bilemiyorsunz, anju bile yapsanız yüzde 40 gibi görünen lezyonların herhangi bir şeye neden olmayacağını söylemek çok zor. Kalp krizinde aşağı yukarı yüzde 68’inde kalp damarlarında darlıkların yüzde 50’nin altında olduğu gözüküyor onun için hiç bir şeyin güvencesi yok. Kişinin riskinin hesaplanması önemli, diğer bütün risk faktörleri ile birlikte.

Kalp krizi belirti gösterir mi?

kalp

Öncesin de belirti gösterini de vardır göstermeyeni de vardır. Öncesinde belirti verenler olabilir mesele; son haftalarda giderek halsizlik hissetmesi, kriz öncesinde son haftalarda efor sonrasında göğsünde bir ağırlık hissediyor olmak ya da baş dönmeleri hissediyor olmak gibi bazı belirtiler verebilir. Hiç bir belirti vermeden de birden bire kalp krizi de ortaya çıkabilir fakat kendisinde risk faktörlerini barındıran kişilerin kalp krizi geçirebileceği yüksektir.

İlgili>>  Kalp Çarpıntısı ve Ritim Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Her doktorun kendisine gelen hastada riskleri hesaplayıp hastasın ikaz edip faktörlerin düzelmesini istemesi lazım. Belirti versin ya da vermesin risk hastalığını barındıran hastaların ya da kişilerin kalp krizi geçirebileceklerinin bilincinde olarak o risk faktörlerini kontrol altına alması gerekiyor.

Kalp hastası olan bir kişinin asla yapmaması gerekenler

Kalp hastalığı deyince tek bir kalp hastalığı yok, kalp zarı hastalıkları, kalp tası hastalıkları, kalbe giren çıkan büyük damarların hastalığı gibi kalbin iletim sistemi vardır. İçerisinde elektirik sistemi var onun hastalıkları da var. Tek tip bir kalp hastalığı yok, önce hangi kalp hastalığı olduğunu bilmek lazım ki o duruma göre kişileri uyaralım.

Kalp kapağı rahatsızlığı olan kişinin yapmaması şeyler veya iletim sisteminin bozuk olduğu bir kişinin yapmaması gereken şeyler vardır ama Türkiye’de ve dünyada en büyük nedeni kalp damar hastalıkları yüzde 50’den fazla ölümün nedeni ve bunun içerisinde en büyük oran kalbi besleyen ana damarların hastalığı yani kalp krizini oluşturan hastalık, kişilerin hasta olduktan sonra yapmaması gerekenler; tedavi yapıldıktan sonra en önemli nokta risk faktörleri dediğimiz faktörlerin daha önceden kontrol altına alınmadığı için hastada yine hastalandıktan sonra kontrol altına alınması. Sigara asla içmemesi, kan basıncının, kolestrolün kontrol altına alınması, şekerin normal seviyelere indirilmesi gerekiyor. Bu arada stresinin kontrol edilmesi lazım çünkü stresi kalbi yoran ve tetikleyen bir faktördür. Bir diğeri de hastanın ne kadar egzersizi ne zaman yapacağını hastaya bildirmek önemli. En önemli noktalardan birisi de belirli aralıklar ile mutlaka doktoruna gitmesi.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç