Kalp Kapakçık Rahatsızlıkları ve Tedavi İmkanları


 

Cem YorgancıoğluProf. Dr. Cem Yorgancıoğlu, kalp kapakçığı hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kalp kapakçık rahatsızlığının belirtileri

Kapak hastalarının temel şikayeti nefes darlığı, çoğu hasta biraz efor sarfettiği zaman yol yürüdüğü zaman nefes darlığı ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra değişik kapak hastalıklarına bağlı, göğüs ağrıları da olabilir. Temel şikayet nefes darlığıdır.

Kalp kapakçık rahatsızlığının nedenleri

Gençlerde daha ziyade doğumsal hastalıklar ön plandadır. Bir kısım hastalarda yaşın ilerlemesi ile birlikte romatizmal kökenli hastalıklarda girebiliyor işin içerisine. Çocukluğunda geçirdiği kalp romatizması ileri ki yaşlarda çıkabiliyor. Bir de ileri yaşlarda karşılaştığımız hastalar var. Bunlar yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan durumlar vardır. Kapaklarda yerleşen enfeksiyonlar kalp hastalığına da neden olmaktadır.

Ameliyat olmazsa ne olur?

Bütün kapak hastalığını ameliyat edeceğiz diye bir şey yok. Ortaokul fen bilgisinden hatırlarsanız kalbin iki tarafı kapağı var birisi temiz kan diğeri ise kirli kanın geçmesine izin veriyor, kalpte 4 kapak var. Bunları tedavi etmek için çoğu hasta izleniyor, romantizmal olanlarda özellikle izliyoruz. Her kapak hastası hemen ameliyat olacak diye bir şey yok. Eğer hastanın durumu ağırlaşmış ise ve başka tedavi yöntemi kalmamış ise o zaman ameliyat söz konusu olmaktadır.

İlgili>>  Kalp Büyümesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kalp kapakları değiştirilebilir mi?

Değişimde iki çeşit kapağımız var. Mekanik kapak dediğimiz kapaklar var, teorik olarak ömrü sonsuzdur fakat pratikte hasta ömür boyu kanı sulandırıcı ilaç kullanmalıdır. Buna bağlı olarak istenmeyen komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor.

Biyolojik kapaklar var, biyolojik kapaklar domuzdan ya da sığırdan üretilen kapaklardır. Bunun hayvanla alakası kalmıyor işlemden geçmiş sadece doku olarak kalıyor. Bunda da kanu sulandırıcı ilaçları belirli bir süre kullanmamızdır. Maalesefte bu kapakların ömrü sınırlıdır. 8 ile 15 yıl içerisinde dejenere oluyor. Bu gibi hastalar biraz ileri yaşta olan kişilere takıyoruz ya da ikinci bir ameliyatı göze alıp hamile bayanlarda kullanıyoruz ve daha sonra tekrar değiştiriyoruz.

Eğer biz kapağı tamir edebiliyorsak, yetmezliği ortadan kaldırabiliyorsak ya da azaltabiliyorsak, kapağın tamir yöntemine girmekte hasta açısından fayda vardır ve bu bize zaman kazandırmaktadır. Bir çok hastada ömür boyu tedavi sağlamış oluyoruz.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç