Kalp Büyümesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


 

Kalpte kas olmasının sebebi önünde bir direnç olmasıdır, bu da hipertansiyondur. Yani kan basıncı yüksekliği kalp büyümesine sebep olan en önemli hastalıktır. Bunun dışında kalp kapak hastalıklarından dolayı da kap büyümesi olmaktadır. Kalp kas kitlesidir, yüzde 99’u yapı itibari ile kastır. Vücut geliştirme egzersizleri yapıldığında kaslar büyür.

Kalp büyümesini nasıl fark ederiz?

Kalp büyümesi olan kişide nefes darlığı, efor kapasitesinde düşme, göğüs ağrısı gibi septomlar ile kişi kendini rahatsız hissetmektedir. Kalp büyümesi erken dönemde bulgu vermeyebilir. Belirli bir dönemden sonra kalp yetmezliği ortaya çıkmaya başlar. Bunlar; çabuk yorulma, nefes darlığı, bacaklarda şişme, geceleri nefes darlığı sebebi ile uyanma ortaya çıkmaktadır.

Kalp büyümesinin belirtileri nelerdir?

Kalp büyümesi çok çeşitli nedenler ile olabilmektedir. Kalp hastalığı, kapak hastalıklarına bağlı hastalıklar, doğumsal kalp hastalıklarına bağlı olarak kalp büyümesi ortaya çıkabilmektedir.

Kalp büyümesi savunma mekanizmasıdır, kalp yetersiz kaldığı için büyüme yoluna gider ancak bir süre sonra bu büyüme yetersiz kalıp kişiye zarar verebilmektedir.

Kalp büyümesinin en önemli sebebi hipertansiyondur. Kalp kası duvarları tansiyon sebebi ile büyür. Normalde kalp kası duvarı bölgelerine sol kalp 0.8 ile 1.1 cm arasında değişir, kalp büyümesi olan kişilerde ise duvar kalınlığı 1.5 cm üzerinde olmaktadır.

Kalp büyümesi nasıl tedavi edilir?

Tedavi sebebe yönelik olmalıdır. Bazı durumlarda doğuştan kalp kası kalınlaşmaları olmaktadır. Bazende kalp büyümesi değil de kalp büyümesine yol açan sebeplerin tedavi edilmesi gerekir. Kalp büyümesine yol açan sebep bulunmalıdır. Sebebine göre tedavi şekli uygulanmalıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in