Kalp Büyümesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


 

Kalpte kas olmasının sebebi önünde bir direnç olmasıdır, bu da hipertansiyondur. Yani kan basıncı yüksekliği kalp büyümesine sebep olan en önemli hastalıktır. Bunun dışında kalp kapak hastalıklarından dolayı da kap büyümesi olmaktadır. Kalp kas kitlesidir, yüzde 99’u yapı itibari ile kastır. Vücut geliştirme egzersizleri yapıldığında kaslar büyür.

Kalp büyümesini nasıl fark ederiz?

Kalp büyümesi olan kişide nefes darlığı, efor kapasitesinde düşme, göğüs ağrısı gibi septomlar ile kişi kendini rahatsız hissetmektedir. Kalp büyümesi erken dönemde bulgu vermeyebilir. Belirli bir dönemden sonra kalp yetmezliği ortaya çıkmaya başlar. Bunlar; çabuk yorulma, nefes darlığı, bacaklarda şişme, geceleri nefes darlığı sebebi ile uyanma ortaya çıkmaktadır.

Kalp büyümesinin belirtileri nelerdir?

Kalp büyümesi çok çeşitli nedenler ile olabilmektedir. Kalp hastalığı, kapak hastalıklarına bağlı hastalıklar, doğumsal kalp hastalıklarına bağlı olarak kalp büyümesi ortaya çıkabilmektedir.

Kalp büyümesi savunma mekanizmasıdır, kalp yetersiz kaldığı için büyüme yoluna gider ancak bir süre sonra bu büyüme yetersiz kalıp kişiye zarar verebilmektedir.

Kalp büyümesinin en önemli sebebi hipertansiyondur. Kalp kası duvarları tansiyon sebebi ile büyür. Normalde kalp kası duvarı bölgelerine sol kalp 0.8 ile 1.1 cm arasında değişir, kalp büyümesi olan kişilerde ise duvar kalınlığı 1.5 cm üzerinde olmaktadır.

Kalp Büyümesi Nedenleri

Kalp büyümesi nedenleri çeşitli sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenleri maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz.

  • Yüksek tansiyon kalbin büyümesinde en büyük etkendir. Tansiyonu yüksek olan kişilerin kontrol altında olması gerekmektedir.
  • Genetik olarak ailesinde böyle bir rahatsızlığı olan kişilerde risk daha fazladır.
  • Koroner damarların görevi kalbe gerekli kanı sağlamaktır. Bu damarlarda oluşan bir sorun kalbin daha fazla çalışmasına ve yorulmasına neden olacaktır. Bu damarlarda oluşan hastalıklar kalbin büyümesine neden olabilir.
  • Daha önceden geçirilmiş olan kalp krizi de nedenler arasındadır.
  • Kişide kansızlık olayı var ise kişinin kalbinde ritim bozukluğu meydana gelecektir. Kalbe gerekli olan oksijen yeteri kadar gidemeyecek ve kalp daha fazla efor sarf edecektir. Bu durumda kalpte büyümeye neden olabilir.
  • Vücutta demir mineralinin fazla olması. Fazla demir kalp kasında depolandığından bu durum daha çok kalbin kasılmasına ve kalbin büyümesine neden olacaktır.
  • Kişide tiroit bezi ile ilgili problemlerin olması
  • Doğuştan gelen kalp bozukluklarını kalp büyümesi nedenleri arasında sayabiliriz.
İlgili>>  Kalp Çarpıntısı ve Ritim Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Kalp büyümesi nasıl tedavi edilir?

Tedavi sebebe yönelik olmalıdır. Bazı durumlarda doğuştan kalp kası kalınlaşmaları olmaktadır. Bazende kalp büyümesi değil de kalp büyümesine yol açan sebeplerin tedavi edilmesi gerekir. Kalp büyümesine yol açan sebep bulunmalıdır. Sebebine göre tedavi şekli uygulanmalıdır.

Bu rahatsızlığı teşhis etmek için bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testler arasında göğüs filminin çekilmesi, elektrokardiyogram, eko kardiyogram, stresi ölçmek için test, MR, kan testleri ve kan damarlarından alınan bir parçanın biyopsi edilmesi bulunmaktadır. Öncelik kalp büyümesinin azaltılmasıdır. Sonra da buna sebep olan hastalık teşhis edilmelidir. Bu rahatsızlığa sebep olan hastalığın tedavisi yapılmadığı sürece bu rahatsızlık geçmez.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç