Kalın Bağırsak Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?


 

Kalın bağırsak kanserinin belirtileri nelerdir?

Kalın bağırsağın içerisindeki tümörün yerleşim yerine göre belirti değişebilmektedir. Kalın bağırsağın ilk başlangıç kısmı erken dönemde bulgu vermez ancak ilerleyince yavaş yavaş kanamaya bağlı olarak hasta halsizlik ve kansızlık şikayetleri olabilir. 30-40 yaş üzerinde ki kişiler kansızlık ile doktora gittiğinde kalın bağırsak kanserini tektik ettirmesi lazım.

Kalın bağırsağın sol kısmındaki kanserlerde bağırsak içeriği daha yoğun ve katı olduğu için bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler, karında şişkinlik eskiye göre tuvalet alışkanlıklarında değişiklik olabilir.

Makata yakın kanserler çok önemlidir. Tuvalet ile beraber ya da tuvaletten bağımsız makattan kan gelmesi, tuvalete gitmeye rağmen yeniden tuvalete gitme istediği, hemoroid belirtileri kalın bağırsak kanseri olabilir.

Başlangıç evresinde ortaya çıkan birtakım belirtiler:

– Karında dolgunluk hissi

– İştahsızlık

– Kilo kaybı

– Çabuk yorulma

– İshal

– Hafif ağrı

– Kabızlık

Kalın bağırsak kanseri nasıl tedavi edilir?

Tıbbi onkolojinin tarihinde kemoterapide en iyi gelişme kalın bağırsak kanserlerinde olmuştur. Cerrahinin çok gelişmesi, laparoskopi cerrahinin artması çok önemlidir. Türkiye bu konuda çok iyi uygulayan merkezler ve cerrahlar var.

İlgili>>  T Hücresi Nedir?

Erken evrede yakalanırsa koruyucu kemoterapiye gerek kalmamaktadır. Cerrahi sonrası sıçrama yoksa koruyucu amaçlı kısa bir dönem yapılıyor ama hasta başlangıçta tanı anında kendi organı dışında başka bir organa sirayet etmişse kemoterapi uygulanmaktadır.

Kemoterapi ile son 15 yılda kolon kanserinde çok başarılar gerçekleştirilmiştir. Karaciğere yönelik cerrahi veya boncuk tedaviler ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Bağırsakların alınması gerekiyor mu?

Bağırsakların bir kısmı alınabiliyor. Tamamı alınan da olabiliyor. Sadece küçük bir kısmı alınanda var. Yerleşim yeri ile ilgilidir, yerleşim yerinin kanlanması ile ilgilidir. Ama bağırsağının tamamının alınması bile özel olarak fonksiyon bozukluğu yapmadığı için kişinin yaşamında özel bir sıkıntı oluşturmamaktadır.

Özellikle anüse yakın olan rektüm kanserlerinde kalın bağırsağın dışarı verilmesi söz konusu olabilmektedir. Ameliyat öncesi tedavi ile eskiden yüzde 20 olan kurtarılma şansı şu an yüzde 60 lara çıkmıştır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç