Kalıcı Dövme Silinebilir Mi?


 

Kalıcı döve içeriğindeki boya maddesine bağlı olarak değişmekle birlikte teknolojik olarak yeni geliştirilen lazer sistemleri ile mümkün olabilmektedir. Dövmenin ne kadar profesyonel yapıldığı çok önemlidir. Uygun lazer ile uygun dalga boyları ile lazer silinebilir.

Lazer ile kalıcı dövme silme işlemi hekim tarafından yapılmaktadır. Dövme silme işleminde lazer ışığı dövmedeki boya maddesini görerek etkisini oluşturur. Bu etki foto akustik etki ile boyadaki renk maddesi parçalanır ve daha ufak parçacıklar haline getirilir. Bu şekilde oluşan ufak boya parçacıkları vücut sistemi tarafından atılır. Dövme rengi giderek soluklaşır ve genellikle iz bırakmaz.

İlgili>>  Dövmeler Nasıl Kalıcı Olabiliyor ?

Lazer ile dövme silme işleminde seanslar arası süre 4-6 haftadır. İhtiyaca göre bazen bu süre uzayabilir. Seans sayısı bir çok faktörden dolayı öngörülememektedir. Dövmenin yeri, kullanılan boya maddesi, rengi, boyanın miktarı, hastanın deri tipi gibi etkenler seans sayılarını belirlemektedir.

Amatör yapılmış dövmelerde tedavi daha zor olmaktadır. Cildin soyulması yöntemleri tercih edilebilir, burada da cerrahiye bağlı izlerin kalması söz konusudur.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç