Kahve Kanserden Koruyor!


 

Pişirme tekniği lezzeti ve sunumu ile kahve her toplumda kendine yer ediyor. 40 yıl hatırı var ama kahvenin tek faydası bu değil. Yapılan araştırmalar kahve ile kanser arasında bir bağlantıyı da ortaya koydu.

Kahve kanser anlamında sağlığımız için bir dosttur. Amerikan kanser araştırmaları derneğinin tıp dergisinde kahve tüketimi kanser ilişkisi araştırma sonucuna yer verildi. Araştırma soncunda kahvenin bazı kanser türlerini önlediği belirlendi. Bunların başında kolon ve rektüm kanseri geliyor.

Kanserin pek çok tipine iyi gelen kanser, karaciğer kanseri, rahim kanserine de iyi gelmektedir. Araştırmada 5.145 kişi üzerinde yapıldı. Kahvenin kafein miktarı, hazırlanma şekli, genetik eğilimler de dikkate alındı. İçenler ile içmeyenler arasında kıyaslama yapılmış ve içen insanlarda kanser riski daha düşük bulunmuş. Burada önemli olan kafeinli olup olmaması, kafein daha faydalı bulunmuş.

İlgili>>  Kanser Neden Bu Kadar Yaygın?

Kahvenin bazı bileşenleri kolon ve rektüm kanserlerine karşı koruyucu özelliği sahip olduğu daha önce de ileri sürülmüştür. Bu bileşenlerin bağırsakta antioksidan etki yaptığı ve bağırsak fonksiyonlarına yardım ettiği düşünülüyor.

Kahvenin günde 2 bardak içilmesi öneriliyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç