“Kadınlardan Korkuyorlar” Nil Karaibrahimgil


nil karaibrahimgil

Nil karaibrahimgil yaptığı bir çok bestede kadın erkek ayrımcılığını vurgulayan bir sanatçı ve bir çok bestesinde bunu dile getiriyor. Türkiye’de kadın olmak Nil Karaibrahimgil için ne ifade ediyor?

Türkiye’de kadın olmak kolay değil. Ama ben Türkiye’de kadın olmak zor diye başlamıyorum çünkü kelimelerin gücüne inanıyorum. Kadınlar için kullanılan kelimelerin bazıları işkence aleti gibi. “Bir şeyi kız gibi yapmak” bir anda ağızdan dökülebilecek ağızdan dökülen laflar var ki keskin bıçak gibi bizi yaralıyor ama biz bunlar ile yaşamaya alıştık.

Kadınlar bir hata yaptığında ya da çok insancıl bir duruma düştüklerinde onlar ile ilgili bir anda ağızdan dökülen bazı kelimeler var. Bunlar hem bizi incitiyor hem bizim önümüze bariyer. Bizim kendimize olan güvenimizi çok küçük yaşlardan itibaren yok ediyor.

Şarkımlarım ile kadınlara kadınlıkları ile gurur duymalarını anlatmaya çalışıyorum

Ben bu konuları bu kelimeleri şarkılarım ile temizlemeye ve yeni cümleler kullanmaya çalışıyorum. Mesela diyorum ki; “Kız gibi yaptım ne yaptıysam.” Ve çok iyi oldu. Çünkü kız gibi yapmak aynı zamanda bir şeyi iyi yapmak demek olsun biz böyle kullanalım bu kelimeyi. “Çocukta yaparım kariyer de” Toplumda anne ve babalarda kilitli kalan bazı kapıları açmak için anahtar gibi kullansınlar istiyorum. “Tek taşımı kendim aldım“, “Bütün kızlar toplandık” diyorum şarkılarımda.

İlgili>>  Vücut Geliştiren Kadınlar

Bazen bana feministmisin diye soruyorlar. Ben bir şeye ait olmak istiyorum, kızlara kadın olmaktan gurur duymalarını şarkılarım ile anlatmaya çalışıyorum.

Dilin önemli olduğunu düşünüyorum. Şarkıların çok büyük taşıyıcılar olduğunu düşünüyorum. Hepimizin gazetede her gün okuyup üzüldüğü bir sürü haber var. Benim yapabildiğim şeyler, bu konuda yazı yazmak ve bu konuda farkındalık yaratmak. En önemlisi ben buraya çıplak geldim diyebilmek. Konserimde çok küçük kız çocuklarının pazılarını sıktığı gördüğüm zaman ben bu insanlara bir vitamin veriyorum diyorum. Nasıl Madonna bana bir ışık tuttuysa “Korkma git, kadın olarakta güçlüsün, kadın olarak bir sürü yapabilirsin dediyse” benim kahramanların ben de sevenlerimin kahramanı olmaya çalışıyorum.

Şiddetin de korkudan çıktığını düşünüyorum. Kadınlardan korkuyorlar, kadınların gücünden korkuyorum, çünkü kadın çok güçlü bir şey.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç