Kadınlarda İlk İlişki Korkusu Neden Yaşanır?


 

Yetiştirilme biçimimiz çok önemli. Genç kızlığından çocukluğundan itibaren kadınlar cinsel oranına bakma, dokunma, pis, kötü, kirli diyerek yetiştiriliyor. Ağaca çıkma, bisiklete binme kızlık zarın bozulur gibi eğitiliyor. Sürekli olarak cinsel organlarının kötü olduğu ifade ediliyor.

Yetiştirme biçiminden dolayı korkular olabiliyor

Cinsellik sadece cinsel birleşme olarak algılanıyor. Cinselliğin hem düşünsel hem de duygusal birleşme vardır. Davranışsal boyutta ise bakışmadan bile başlayarak cinsel eğilim olmaktadır. Dokunma öpüşme de cinselliğin içerisindedir. Kişinin cinselliğe yaklaşımı bireysel olmakla birlikte, dini kurallar, ahlaki kurallar ve toplumsal kurallar çevresinde oluşuyor.

Bir insana belirli bir yaşa kadar sen balık sakın yeme, kılçık ağzına bakar, sakın dokunma elini diyerek yetiştirsek ve bir gün önüne bir tabak balık koysak gönül rahatlığı ile balık yiyebilir mi? cinsellikte bu şekilde yıllarca cinsellik ile ilgili yasaklar anlatıldıktan sonra evlendiğinde belki de çok az tanıdığın insan ile cinsel ilişki kuracaksın. Çokta kolay bir şey değil kadın için. Çıplak ile ilgili endişeler yaşanıyor, eşinden utanıyor, bedenini çok rahat bırakamıyor, cinsellik ile ilgili bir sürü korkuları oluyor. Cinsel ilişkinin nasıl bir şey olduğu ile ilgili bir fikri yok. Belki de hayatında ilk kez penis görüyor, dolayısıyla ona karşı bir rahatsızlık, bakamam gibi bir sürü şeyler yaşıyor.

Yeterince cinsel uyarılma olmaması kadınları cinsellikten soğutuyor

Cinsellik ile ilgili bilgisi fikri olmayan bir kadın için ilk gece aslında çokta rahat değil ve zorlukları olan bir gecedir. Eğer erkek eşinde yeterince cinsel uyarı vermemişse kadında bir takım değişiklikler olmuyor. Cinsel olarak kadın uyarıldığında beyinden cinsel bölgelere bir uyarı gidiyor ve kan akımı başlıyor ve bunun sonucunda da vajinada bir takım değişiklikler oluyor. Buna göre vajinanın ağzı açılıyor, genişliyor ven önemlisi burada bir sıvı salgılanıyor ve bu da vajinada ki ıslaklığı sağlıyor. Yeterince bu uyarılar olmamışsa, kadın cinsel olarak uyarılmadıysa dar ve susuz bir vajinaya penis girince kadında ağrı ve korku yaratıyor.Yeterince cinsel uyarılma olmaması kadının cinsellikten korkmasına ve kaçınmasına neden olabiliyor.

İlgili>>  Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Bir takım korkular ve kaygılar sebebiyse duygusal ve ruhsal birleşme olmaması bacak kasları, cinsel bölgelerin kaslarının kasılması ve kadın bacağını kapatıyor ve neredeyse penisin girmesine izin vermiyor, ağrı ve acı duyuyor. Ağrı ya da acı duyacağından endişe ettiği için kadının cinsel ilişki yaşamasına neden oluyor.

Sağlıklı bir ilk gece ilişkisi için neler yapılmalıdır?

 • Kendi vücudunuzu fizyolojik ve anatomik olarak tanıyın.
 • En doğal cinsel eylem olan mastürbasyon ile kendi bedeninizi ve haz alma şeklinizi keşfetmeyi ihmal etmeyin.
 • Birbirinizin vücudunu fizyolojik olarak tanıyabilmek ve gevşemek adına birlikte duş alın.
 • Çevreden gelen hurafe nitelikli yanlış bilgilendirmelere inanmayın.
 • Birbirinize güvenin.
 • Hoş vakit geçirerek rahatlayın.
 • Ön sevişmeyi es geçmeyin.
 • Cinselliği konuşmaktan çekinmeyin.
 • Partnerinize karşı anlayışlı olun.
 • Cinselliği birlikte öğrenin ve keşfedin.
 • Cinsel ilişkiye, en rahat pozisyon olan kadının üstte erkeğin altta olduğu pozisyonla başlayın.
 • Gerekirse kayganlaştırıcı krem ya da jel (lubrikan) kullanın.
 • İlk gece cinsel birleşme yaşamak zorunda olmadığınızı unutmayın.
 • Cinselliği tek bir günle değerlendirmeyin.
 • Cinsellik sonrası sevgi dokunuşları gösterin. Evlenmeden önce cinsel danışmanlık ya da evlilik ve çift danışmanlığı alın.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç