Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur?


 

 

Kadın eğer partneri ile uyumlu bir cinsellik yaşamıyor ve yeterince ön sevişme olmuyorsa cinsel olarak uyarılmıyorsa kuruluk meydana gelir ve birleşme esnasında ağrı duyar bu da kadının cinsel hayatından memnun olmamasını sağlar. Kadın orgazm olmadan bir ilişki yaşandığında haz aldığı bir şey yaşamadığı için cinsellikten kaçınmaya başlamaktadır.

Kadın haz almazsa isteksizlik başlar

Bir çok kadının cinsel isteksizliğinin altında yatan neden cinselliği yaşamamasıdır. Partnerin çok önemi vardır ve bir çok kadın bunu eşine anlatmıyor, orgazm olduğunu söyleyemeyebiliyor. Eşine karşı utanabiliyor ya da eşi kendi memnuniyetini dikkate alıyor eşini çok dikkate almıyor olabilir. Bütün bunlar da kadının bir süre sonra erkekten haz almadığı için isteksizliğine yol açıyor.  Kadın doğal olarak bir şeyi haz almadan yapıyorsa bir süre sonra yapmak da istemiyor.

Travmalar cinsel isteksizliğe neden olabiliyor

Çoğu kadın için eşine karşı bir görev gibi kendisi için bir şey yaşamamıyor eşi için bir şey yaşıyormuş gibi oluyor. Tüm bunlar kadının cinsellik ile ilgili doyuma ulaşamamasıdır.

Batıda özellikle cinsel isteksizlik, geçirilmiş travmalar, geçirilmiş zorlu doğum, yaşam tarzları nedeniyle olabiliyor. Bizim gibi toplumlarda yetiştirilme biçimi en üst sıralardaki nedenlerdendir.

Görücü usulü evliliklerin olduğu toplumlarda yine cinsel isteksizlik fazla olabiliyor bu da evlilikte sık yaşanan sorunlardan biri haline gelebiliyor. Çekicilik ile ilgili endişelerde cinsel isteksizliğe neden olabiliyor.

Lohusalıkta ya da menopozdayım artık benden böyle işler geçti lafı kafadaki cinselliği olumsuz etkiliyor.

İlgili>>  Sayılarla Türkiye'de Kadın Olmak - 2017

Eşlerin duygusal olarak yatırım olmaması ve partneri beğenmemek cinsel isteksizliğe neden olabiliyor.

Kadınlardaki cinsel isteksizlik sebepleri

  • Cinsellik ayıp günah olarak yetiştirilmek
  • Bakirelik konusunda kaygılanma
  • İlişki sırasında canının acıyacağı korkusu
  • Gebe kalma korkusu
  • Evde ya da iş yerindeki sorunlar
  • Eş veya partnerle duygusal yada ilişkisel problemlerin olması
  • Doğum kontrolü için kullanılan hormonlar
  • Kadının emzirme dönemindeki annelik duyguları, yorgunluk, uykusuzluk

Kadınlarda cinsel isteksizlik nasıl çözülebilir? 

Cinsel isteksizlik ilk baştan beri olan bir durum ise çocukların cinsel kimlik oluşumdaki problemler ve cinselliğe bakış açısı başlıca sebeplerden olabilir. İlk başta cinsel isteksizlik yokken sonradan ortaya çıkmışsa çiftlerin ilişkisel problemleri başlıca sebeplerdendir.
Evliliklerde zamanla rutin ve görev haline gelen cinsellik kadında isteksizlik yaratır. Cinsellik istek duymadangörev olarak yaşanırsa acı verebilir ve cinsel istek daha da azalır. Erkeklerde testesteron ve sperm üretimine bağlı rutinde olsa cinsel istek oluşumu daha kolaydır. Kadın ve erkek cinsel problemlerini ve birbirinden isteklerini suçlamadan ifade edebilmelidir.

Erkek kadını cinsel obje gibi görmemeli ona duygusal olarak da sevdiğini göstermelidir. Özellikle iş hayatında ve ev hayatında ki sorunları düşünmeyip cinselliğe ve eşe odaklanmak faydalı olur. Monotonluk erkek ve kadında cinsel isteği azaltabilir.

Eş ile birlikte cinsel uyarıyı artıracak film seyretmek, giyinmek, farklı ortamlarda cinselliği yaşamak, duygusal sözler ve süprizler de cinsel uyarıyı arttırır. Cinsel isteksizlik çözülemediği durumlarda psikolojik destek alınabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç