Kadınlar Işid Vahşetini Anlatıyor


 

Şengal’de binlerce kadın Işid tarafından kaçırıldı. Şu ana kadar 500 kadın Işid’ten kaçabildi ama 5000 kadın Işid’in elinde olduğu biliniyor.

Işid‘ın elinden kaçan bir kadının anlattıkları: Biz sabah saat 7’de evden çıktık. Amcamın yanına gittik. Eşyalarımızı babam amcamların evine taşıdı. Çocuklar ve kadınlar yürümekte zorlanıyordu. Şehrin tüm yükü sanki babamın üstündeydi. Bizi önce Şengal’e götürdü. Saat 08:30 gibi amcamlara gittik. Orada öğle yemeğini yeyip Şengal dağlarına doğru yolumuza devam etmeyi düşünüyordu. Orada öğle yemeğini yeyip Şengal dağlarına doğru yolumuza devam etmeyi düşünüyorduk; Fakat çok geçmeden Işid arabalarıyla evin etrafını sardı ve bize ateş açmaya başladı.

Saldırıdan sonra evin içine girdiler. Erkekleri bir odaya topladılar ve kapıyı kilitlediler. Ardından kadınları ve çocukları bir gruba genç kızları da ayrı bir gruba ayırdılar. Bizi iki gruba ayırdılar. Bir ile üç yıl arasında evli olan kadınları bizim gruba aldılar. Kalanlar ise ağırlıkla yaşlı olanlardı. Bir ile üç yıl arasında evli olan kadınları bizim gruba aldılar. Kadınlar ise ağırlıkta yaşlı olanlardı.

İlgili>>  IŞİD Eylemleri ve Toplum Psikolojisine Etkisi

ışid

 

Evdeki tüm erkekleri öldürdüler. Kadın ve çocukları da kaçırdılar. Bizim grubu yani genç kızları bir arabaya koydular ve beklettiler. Bizim grup 23, annemlerin içinde bulunduğu grup ise 12 kadından oluşuyordu. Annemlerin içinde bulunduğu yaşlı grubun üzerine benzin döktüler tam yakacakları sırada telefonları çaldı. Genç olanları Siba Şeyh Xıdır köyüne getirin ve ardından diğer kadınları yakmak için geri dönün dendi.

Onlar bizi Siba Şeyh Xıdır köyüne götürüp dönene kadar annemler kaçmayı başarmıştı. Fakat babamın da içinde bulunduğu 17 erkek öldürüldü. Hepsinin kafasını kestiler. Babam, amcam ve kuzenim öldürüldüler. Bir kuzenim ise babasının cesedi altında kalarak sağ kurtuldu.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç