Kadınlar ile erkeklerin düşünme tarzlarındaki farklar


aşk

Nevzat TarhanProf. Dr. Nevzat Tarhan kadınlar ile erkekler arasındaki duygusal ve biyolojik farklılıkları değerlendirdi.

Erkek beyini ile kadın beyninde biyolojik farklılar var. Kadın ve erkek arasında nasıl fiziken farklar varsa beyinde de farklar var. Kadın ve erkek bu nedenle eşit değil, farklı. Eşitlik ancak hukuk önünde, insani değerler önünde eşitlik olur. İnsanlar da eşit yaratılmamıştır, bakıyorsunuz tek tip insan yok, kısa, uzun olabiliiyor insan. Bazı yönden kadın erkekten üstündür empatik açıdan mesela bazı yönden de erkek üstündür.

Yön bulma hafızasında erkek üstündü, duygusal yazarlık konusunda kadın üstündür. Duygular sermaye gibidir, kaynak yönetimi gibi yönetimi. Kayna yönetiminde ne vardır, ilk önce üretilir sonra tüketilir. Burada da en önce duygu üretilecek sonra üreteceğiz. İçimizdeki ekonomik duygu kaynağını zenginleştirmemiz gerekli.

İlgili>>  Terör Eylemleriyle Sosyal Hareketliliğin Azaltılması Hedefleniyor

Duyguları yok sayan bir meteryalist bakış açısı vardır. Bu artık değişiyor. Mevlana, talebeleri ile otururken diyor ki, dışarıda eşeği satın, talebeleri bu dediğini sıcak bakmıyor. Mevlana diyor ki dışarıdaki eşeğe bakıyorum haftalardır anırmıyor, onun şevksizliği size bulaşır diye korkuyorum. Aşk ile şevk ile hareket ile devam etmesi lazım işlerin. İnsan sinek avlıyor ise aşk ile şevk ile hareket etmeli.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç