Kadın Olmanın En Zor Olduğu Ülkeler


Savaş, fakirlik, iç çekişmeler hep kadınları vuruyor. Kadınların yok sayıldığı ve özgürlüklerinin neredeyse hiç olmadığı ülkeler.

Irak

kadın

ABD öncülüğünde işgal edilen Irak en çok kadınlara ve kızlara zarara dokundu. Mezhepsel ayrımcılığa maruz kalan kadınların hayatta cehenneme döndü. Daha sonra Işid’in varlığını hissettirdiği şu günlerde kadınlar daha da karamsar. Irak’ta Saddam’dan sonra Arap dünyasında en az okuma yazma oranına sahip.

Pakistan

Supporters of Tehrik-e-Minhaj ul Quran,

Bazı aşiretr bölgelerinde, kadınları cezalandırmak için tevavüz çetesi var. Namus cinayeti çok yaygın. Kadın avukatlar, politikacılar, insan hakları çalışanları hedefleniyor. Pakistan’da aile içi şiddete karşı bir yasa yok ve geçen yıl 1000 kadın namus cinayetinden ötürü öldürüldü. Kadınların yüzde 90’o aile içi şiddete maruz kalıyor. Çalışma hayatında ise kadınlar erkeklerden aynı işi yaptığı halde yüzde 82 daha az kazanıyor.

Hindistan

hindistan

Hindistan’da kadınlar HIV virüsünün yüzde 39’unu oluşturmaktadır. Aile içi şiddet kadınlara karşı yaygındır Kadınların yüzde 70’i aile içi şiddet görmektedir. Ulusal suç kayıt bürosuna göre kadınlar her 29 dakikada bir tecavüze uğruyor. Kızların yüzde 44.5’i 18 yaşından önce evleniyor.

İlgili>>  Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Somali

somali

Somali başkenti Mogadişu, bir kısır iç savaş halinde ve kadınlara yüzde 95’i sünnet ediliyor. Somali Sağlık Bakanlığı’nın raporuna göre kadınların sadece yüzde 9’u hastahanede doğum yapıyor.

Mali

mali

Mali dünyanın en fakir birkaç ülkesinden birisi. Kadınlara sünnet Mali’de mecburi. Birçok erken evlilik ve zorla hamilelik çok yaygın.

Guatemala

Guatemalan

Afrika’da HIV/AIDS hastalığının en çok yaygın olduğu ülke ve genelde kadınlarda yaygın. Aile içi şiddet ve tecavüzde de aynı durumdalar.

Sudan

sudan

Sudanlı kadınlar her ne kadar yasalar çerçevesinde korunuyor gibi gözüksede kötü durumda olanlar bir hali fazla. Kız kaçırma, tecavüz, zorla evlendirme yaygın. 2003 yılından bu yana bir milyon kadın hayatını kaybetti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

demkratik kongo cumhuriyet

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde savaştan dolayı 3 milyon kişi hayatını kaybetti. Milisler tarafından iç savaş yaşanmakta ve bu savaşlar en çokta kadınlar etkiliyor. Kongo’da neredeyse her gün tecavüz olayı yaşanıyor. 1996’dan bu yana 200.000’den fazla tecavüz olayı kayıt edildi, kayıt edilmeyenlerin kaç tane olduğu bilinmiyor. Kadınlar kocalarının izni olmadan yasal belge imzalayamıyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç