Kadına Yönelik Şiddetin Nedenleri


gül çörüşÜsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gül Çörüş kadına yönelik şiddetin nedenleri hakkında bilgi verdi.

Beyine yatırım yapmak gereklidir

Bir araştırmada çocuğun değer araştırmasında erkek çocuğun tarifi birinci sırada soyumu devam ettirmek çıkmıştı. O yüzden erkek çocuğu istiyorum artı yaşlandığımda bana bakacak sistemi kursun diye erkek çocuk isteniyordu. Bu bakış açısı ile bakarsak, Aslan’ın maymunun bakış açısı gibi çocuk düşünürsek, soyadım sürsün bakışı hareket edersek yanlış olur.

Erkek kendi cinsini korumak için kadın da öyle giyinmeseydi deniliyor. Beyin annenin doğumdan sonra anne rahminin dışında gelişimini ömür boyu sürdüren bir organdır. Soyut düşünce 11 yaşında başlar 18 yaşta bitmesi beklenir. Eğer 18 yaşını geçtiyse ve Twetter’da öyle giyinmeseydi derse bunlar 18 yaş altı davranışlardır. İnsanın beyni gelişmesi lazım çok okuması, çok izlemesi lazım kişinin aksi halde beyin gelişmiyor ve nasıl anneden alındıysa öyle tekrar iade ediliyor.

Beynin beslenmesi lazım, besleyecek araç zihinsel emektir, okumaktır eğer bunu beslemezseniz somut bakar her şeye. İnsandan hariç diğer canlılar beslenmek amacı ile öldürürler, sadece Aslanlar yapar haremi elde edemezse gider diğer erkek Aslan’ı öldürür dişisini yine öldürmez, bir tek insan dişisini öldürür.

İlgili>>  Kadın cinayetleri şiddet ve taciz neden arttı

Erkek çocuğun seçme özgürlüğü çok kız çocuğun seçme özgürlüğü sınırlıdır

Erkek çocuğun inanılmaz seçme özgürlüğü vardır, amcam geldi kızım hadi bir çay servis et denir abinede su istiyor ona da su getir denir. Erkek çocuğu orada kuraldır. Cinsel eğitimde önce çocuk neden kız olduğunu ya da erkek olduğunu ailesine sorar. Eğer biz sus bunlar ayıp dersek o çocukta gider yaşıtlarından yanlış bilgiler öğrenir. Çocuğu banyo yaptırıyoruz, oğlum var deyip havlu kullanmıyoruz. Biz mahremi öğretmeliyiz, mahremi ailede öğrenmezse o çocuk yabancıyı ayırt edemez.

Çocuğa istemediği bir dokunma gerçekleşiyorsa çocuğun üzerine gitmemek gerekli, eğer çocuk amcasının elini öpmek istemiyorsa, elini öpmek istemiyorsa çocuğun üzerine gitmemek gerekli. Bu yaşlarda bu gibi eğitimler verirsek gelecek hayatın o eğittiğimiz çocuklar tacizden ve şiddetten uzak durur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç