Kadına şiddet neden giderek artıyor


 

hülya gülbaharKader eski başkanı Avukat Hülya Gülbahar kadına şiddetin neden giderek arttığı hakkında yorumlarda bulundu.

Sorunun nereden geldiğine bakmak gerekiyor

Sorunun nereden kaynaklarına bakmak gerekiyor, Adale Bakanlığının raporuna göre; cinsel suçluların sayısı 2009’da 7.100 kişi. 2012’de 12.200 kişi cinsel suç işlediği için cezaevine girmiş. Aynı şey hırsızlık suçlarında da geçerli.

Kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik şiddette artışın tek bir nedeni yok, medyanın etkisinden, ekonomik sebeplerden, küresel politikasına kadar bir çok neden sayabiliriz, bunların içinde ki en büyük neden toplumda cinsiyetçi rollerin geçiştirilmesi böyle kötü sonuçları doğuruyor. Türkiye’de 2002’de beri öyle bir iktidar yapılanması ile yaşıyoruz ki, her gün neredeyse kadına yönelik psikolojik laflarını iktidarın en yüksek koltuklarında oturanlardan duyuruyoruz.

İlgili>>  Türkiye'de kadın olmak

Ülkemizde günde 5 kadın öldürülüyor

Kadın erkek eşitliğine daha çok önem veren alevi çevrelerde bile kız çocukları eğitimden alınır oldu. Toplumun muhafazakar olmayan kesimlerinde bile bu mevcut.

Sorunun gerçek nedenlerini çözmeden hemen idam cezası ya da kadınlar pembe otobüs getirilmek isteniyor. Kadınlara şiddet dünyada var ama Türkiye’de patlama noktasında. Bizim ülkemizde günde 5 kadın cinsiyetçi probagandalar sayesinde öldürülüyor.

Anaokullardan itibaren erkek ve kadınları ayırıştırsanız, kadını bir sex objesi olarak görmektir. Cinsel olarak insanları uzaklaştırısanız, bunlar bir birine nasıl konuşacağın ve iletişim kuracağını öğrenemezler. Bunlar birlikte yaşayamazsa, kadına saygıyı öğretemezsiniz. Kadına özel lokanta, kadına özel otobüsü artırdığınız sürece bu şiddetler de artar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç