Kadına en çok kim şiddet uyguluyor


 

Kadına yönelik şiddet bitmiyor, 2015’in ilk üç ayında çok sayıda kadın öldürüldü. Ve bu cinayetlerin önemli bir bölümü kadınların kocaları tarafından işlendi, kocalardan sonra ise en çok şiddet yapan ise kaynanalar. Hacettepe Üniversitesi bu konuyu araştırdı.

Kadınlar en fiziksel hem de duygusal şiddete mağruz kalıyor, üstelik hep erkeklerden de değil kadınlardan kadınlara da şiddet var. Listenin başında duygusal şiddet var listenin başında ise yine bir kadın, kaynana. Kadınları maruz kaldığı duygusal şiddet yüzde 44.

İlgili>>  İnsanı İnsan Yapan Unsurlar Nelerdir?

Aile Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi ortak bir çalışma yaptı, ikinci sırada ise fiziksel şiddet var yine aile içerisinden geliyor kadına şiddet. Babadan sonra en çok şiddet uygulayan ise anneler. En çok babalar sonra anneler sonra erkek kardeşler kadına fiziksel şiddet uyguluyor.

Hakkını arayıp kanunu yollara başvuran kadın sayısı oldukça az. Uzmanlar bunda en büyük etkenin aile ve toplum baskısı olduğunu söylüyor. Şiddetle mücadele edemeyen kadınların oranı her geçen gün artıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç