Kadın Erkek İlişkisi Hakkında Herşey


 Didar Kantarcı BoğdaUzman Psikolog Didar Kantarcı Boğda kadın ve erkek ilişkileri hakkında her şeyi paylaştı.

İlk önce birey olmak

Bir şeyler başarmış ve kişiliği oturmuş bireyler evliliği düşünmeli. Yarım elma konusuna ben inanmıyorum, herkes kendini tamamlasın daha sonra evlenmeyi düşünsün.

Kendimize saygı duymalıyız

Herkesin kendini hakkı gördüğü konular vardır. Herkesin doğru bir dünyası vardır. Bana göre doğru olan sana göre yanlış olabilir.

Erkek için ilk beğenme göze güzel gözükme önemlidir. Kadınlar ise güce bakarlar, gücün bir ayağı da para. Bir erkek kadını kaybetmekten korkmalı ancak o zaman erkek kadına değer verir. Kadınlar için illa para kazanmak zorunda değil, sosyal ağlarla, yardım kuruluşları ile kadın kendi hayatı içerisinde bir yere gelmeli. Kadın her şeyden önce kendisine saygı duymalı.

evlilik

Bazen karşı tarafı rahat bırakmalıyız

Kadınlar erkekleri rahat bırakmalı, gün içerisinde acil bir şey yoksa sürekli aramak erkeği sıkabilir. Erkekler, erkek erkeğe aktivite yaparken kadın buna izin vermeli, eğer aşırıya gitmiyorsa bunda bir sakınca yoktu. Arkadaşı ile maç izlemiş, gezmiş tozmuş erkek eve daha mutlu gelir.

Ailesinin yanında rencide etmeyiniz

Başkalarının önünde eşini eleştirmek çok kötüdür. Ama yabancıların yanında biz olma kuralı vardır. Akrabaların, yakın arkadaşlarının yanında asla eleştirilmemeli. Bir kusuru var ise yalnız kalınca konuşulmalıdır. Kim olursa olsun eşinizi başkasının yanında aşağılamak çok büyük yara açar ve öfke oluşturur. Bu intikam olarak geri dönebilir. Karşı tarafın kalbinde öfke biriktirmeyin.

Tevekkül ve Teşekkür mutluluk getirir

İlişkilerde görevi gibi görünen işlerde bile takdir çok önemlidir. Eş akşam eve geldiğinde bile hoş geldin, iyi ki geldin demek bile bir adım öne geçmektir. Güzel söz sadaka diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. Çocuklar iyi bir not aldığında bile teşekkür etmeliyiz çocuğumuza. Mutsuz evliliklerde kapıyı açtığımda o yüzü görmek istemiyorum diyen var. İnsan beyni olumsuz bir şeyle karşılaştığımız zaman oradan uzaklaşmak ister. Güleryüz bu yüzden bu kadar önemli. Bazen hayatın getirdiği belli zorlular var ki elimizde değil. Müdahele edemeyeceğimiz şeylere tevekkül etmeliyiz. Değiştiremeyeceğimiz şeylere tevekkül edersek daha mutlu oluruz.

İlgili>>  İlişkilerde Karşılaşılan 8 Sorunlu Erkek Tipi

Mutlu bir ilişki için

Mutlu bir ilişki için, Kendi ile sorunları halletmek başta gelir, karşı tarafa değer ve emek vermeyi bilmek mutlu olmaya yeterli. Uyumlu olmak için açık olmalıyız ve kendimize katı kurallar koymamalıyız.

Gelin ve Kaynana meselesi

İlişkiyi belli mesafede tuttuğunuz zaman ilişkiler iyi gider. Erkek karısına ve annesine gerekli değeri verirse sorun olmaz. Burada kilit adam erkeğin her iki tarafada gerekli değeri vermesidir aslında. Annelerimiz oğlunun evlenmesini istiyor evlendikten sonra bazı şeyler değişebiliyor. Burada gelin anneyi anlayacak. Anne anlaşılması gereken taraftır burada. Asıl yük erkeğe düşüyor, erkek gelin ve kaynana hakkında asla taraf olmayacak. Taraf olursa sonunda her iki tarafta erkeğe patlar.

Evlilikte üslup

Bazı ihtiyaçları anlatırken suçlayıcı bir tarz içerisinde söylüyoruz. karşı tarafı suçlarsanız o da savunmaya geçer. İhtiyacını ne ise karşı tarafa direk düşüncenizi iletin. Kavga ediyor olmak çokta kötü bir şey değildir. Kavga ediliyorsa bir derdimiz var ve birbirimizle kalmak istiyoruz demektir. Evlilikte kavga edilmiyorsa bir şeyler kopmuş demektir. İlişkilerinin içinde kişinin kendini ifade edememesi yalanları doğurur. Çok sebepsiz yere ayrılmalar karşı tarafı dinlemediğimizden oluyor. Bu bir yolculuk farklı bir insanın dünyasını anlamak sizi zenginleştirir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç