Kadın cinayetleri şiddet ve taciz neden arttı


 Birsen GökçeSosyolog Prof. Dr. Birsen GÖKÇE toplumsal şiddetin bu kadar gündemde olmasını değerlendirdi.

Kadını evde tutmaya yönelik politikalar yapılıyor

Bireysel ölçekte bir çözüm aranmıyor, şiddete maruz kadının bir yerlere yerleştirmesi gibi yapılanlar incir çekirdeğini doldurmayak şeyler. Amaçları kadına şiddetin, kadını hedef seçmenin amacı mevcut yönetimde doğrudan doğruya çağdaş kadına çarpraz bakış açısını yaygınlaştırmak.

Türk toplumu kuruluşundaki dayanışma ve birliktelikten bizi uzak kılmak, bunu kadına özendirici şeyler, hamilelik izni gibi kanunlar kadını eve mahkum etmeye yönelik bir kanundur. Çocuk sayısı artısın kadın eve bağlansın gibi bir politika var. Ulaşılmak istenen amaç doğrudan doğruya kadının ikinci bir vatandaş olarak ortada görülmemesi. Kadınlarda bunu içselleştirmiş bir yerde.

İlgili>>  Kadına Yönelik Şiddetin Nedenleri

Kadının gündemi değişmiyor

Amaçları kadını çeşitli şekillerde özendirerek eve mahkum etmek. Kadınların sayısı kamuda giderek azaldı. Her şeyi mubah sayıyor şu andaki yönetim, laiklik ilkesini kılık kıyafete bağlayarak, tecavüz ve şiddet algısını topluma algı olarak göstermeye çalışıyor, bunun için kadınları da kullanıyorlar.

Mevcut yönetimin üzerinde durduğu şey daima gündem değiştirmek ama gündem değişirken kadının gündemi değişmiyor, bu çok ciddi bir sorun. İdam meselesi ortaya çıktı 2004’te kendileri idamı kaldırdılar 10 sene sonra tekrar idamı tartışıyorlar. Bizim derdimiz insanın özgürlüğü can almamak meselesi.

Demokrasilerde devlet şiddeti bastırmak için şiddet kullanabilir. Bunu şiddete dönüştürmemesi gerekiyor, toplumsal eğitim zaman alacak bir iştir.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç