Kaçak elektrik bedeli nasıl geri alabilirim?


Tüketiciler yıllardır harcamadığı elektiriğin parasını ödemekteydi Muhsin Şentürk adlı vatandaşın Tüketici Mahkemesine başvurması sonucu, ardından Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından onaylanmasının ardından kullanmadığı fakat ödediği eletriğin parasını geri almıştı.

Kararından sonra artık vatandaş 10 yıldır ödediği ücreti geri alabilecek. Yani 37 milyon kişi potansiyel davalık.

Tüketici parasını nasıl geri alacak

Öncellikle Enerji Bakanlığına başvurulması gerekli diyen uzmanlar. Daha sonra il tüketici hakem heyetlerine başvurmaları gerekmektedir diyor.

Tüketici hakem heyetine başvurduktan sonra, tüketici hakem heyeti daha sonra gerekli elektirik dağıtıcı firmaya başvurarak paranızı geri alabiliyor.

Emsal gösterilip paranızı alabilirsiniz

Kullanmadığımız elektiriğin parasını herkesin alması gerektiğini söyleyen Muhsin Şentürk, şunları söyledi: “Her abonenin yasal hakkını alması gerekli. Ben başvurdum ve aldım heyet benim lehime karar verdi. Vatandaşlarında tüketici hakem heyetlerine başvurmalarının ardından kullanmadığı elektriğin parasını alacaklarını, elektrik kurumunun temyize gitmesinin söz konusu olmadığını, dolayısıyla kurum parayı ödemekte mükelleftir, istiyorum ki insanlar haklarını arasınlar bundan tabii bir durum yok.” dedi.

Uzmanlar herkesin bunu yapacağına dikkat çekerken, bu olaylar sonrasında sahtekarlar ortaya çıktığını, kaçak elektirik ücretini almak için gerekli dilekçeleri Tüketici Hakem Heyetinden alınabileceğini vurguluyorlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç