Kabızlık Nedir? Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


 

Kabızlık kişinin tuvalet eylemini kolaylıkla yapamamasıdır. 10 gün veya bir hafta tuvalete çıkamamak kabızlık olarak adlandırılır. Haftada 3 kezden az tuvalete çıkmak, tuvaleti yaparken zorlanmak, ıkınarak yapmak. Dışkı eyleme var tuvaletini yapıyor ama dışkı kıvamı sert ise kişi kabız olarak değerlendiriliyor.

Diğer şikayetler ise zor dışkılamanın yanında tuvalette uzun süre kalma. Kişi tuvaletini yaptıktan sonra bitmemişlik hissinden dolayı daha sık sık tuvalete gitme isteği ver ise kabızlık düşünülebilir.

 

Kabızlık neden olur?

Kabızlıkta bağırsak hareketlerinde yavaşlık olursa meydana gelir. Dışkının ince bağırsaktan çıkıp kalın bağırsağa geçmesi daha sonra anüse kadar gitmesi zaman alıyor. Bu zamanda bazı kişilerde sınırlama oluyor. Bunlar yavaş transitli kabızlıktır.

Eğer tümörleri ya da dışkının dışarı çıkmasını engelleyen tümörleri dışladığımızda kabızlığın diğer sebebi de makata gelen dışkının çıkartılamamasıdır, kişinin doğru ıkınamamasından dolayı kabızlık oluşabilir.

Kalın bağırsağa bağlı sebepler ya da kalın bağırsak dışı metabolik sebeplerde olabilir. Dışkının kalın bağırsakta geçirdiği süre uzun olabiliyor ya da dışkı doğru bir şekilde makata ulaşıyor ama çıkış zorluğu da yaşanabiliyor.

Hareketsiz bir yaşam sürmek:Spor ve egzersiz yapmak,vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışması açısından önemlidir.Spora gereken vakti ayırmamak ve sürekli hareketsiz kalmak,kabızlık nedenidir.

Kabızlık nasıl tedavi edilir?

Niye kabızlık var tanıyı iyi koymak lazımdır. Metabolik hastalıklar var ise onun özel tedavisi vardır. Eğer tamamı ile bağırsağa ait kabızlık olduğu tanımlanırsa öncelikle kişinin yaşma tarzını ve diyetini sorgulamak gerekiyor. Hareketsiz bir yaşam mı yaşıyor, suyu az mı içiyor bunları sorgulamak ve bunları düzenlemek lazımdır.

Dışkının rahatlıkla makattan çıkabilmesi için iyi su içmesi gerekiyor, lifli gıdalar, sebzeler ve meyveler yenmesi gerekiyor. Kabuğu ile yenen meyvelerin kabuğu ile yenilmesi çok faydalıdır.

Diyet ve yaşam tarzlı değişikliği kabızlık tedavisinde çok önemlidir. Organik sebepler var ise tıkayıcı lezyönler var ise onları tedavileri ayrıdır. Bunlar yok ise çıkışa ait problem var ise kişi rahatlıkla makatından dışkısını çıkartamıyorsa eğer gerekli testler yapıldıktan sonra bağırsak yeniden eğitimi denilen, biyofitbek tedavi yöntemi vardır. Bunda hasta ıkınma nasıl olur, nasıl nefes alınır, ıkınırken nasıl bir oturuş pozisyonu vardır gibi kişinin makatına rahat emirler gönderdiği biyofitbek tedavisi vardır.

Kabızların fonksiyonel bir kabızlık ise organik bir sebep olursa yüzde 75 tedavisi olmaktadır. Yaşam değişikliği ile tedavi edilmektedir. Eğer organik sebepler var ise bazen cerrahi tedaviler gündeme gelmektedir. Yavaş ilerleyen bir bağırsak var ise onu uyaran ve dışkının ilerlemesini sağlayan ilaçlar ile kabızlık tedavi edilmektedir.

Kronik Kabızlık Tanısına İlişkin Ölçütler

Aşağıda sıralanan durumlardan birinin ya da birkaçının varlığı kro­nik kabızlık tanısına yardımcı olur:

  • Haftada üç kezden az dışkılama.
  • Üç gün ya da daha fazla bir süre boyunca dışkılamama.
  • Bir kerede çikarılan dışkının, gr?den az olması.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç