İzleme heyeti gündemden çıktı mı?


deniz zeyrekHürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, çözüm sürecinde izleme heyetinin geleceğini değerlendirdi.

Hdp’nin Öcalan’ın ve Kandil’in istekleri ortada hükümetin ne yapacağı da ortada herkes birbirinin sınırlarını çok iyi biliyor. Ama bu sınırlar ile cumhurbaşkanı’nın çizdiği sınırlar arasında farklılıklar çıktı bu farklılığın nereden kaynaklandığı sorusu söz konusu. Şu anda Yalçın Akdoğan sorunun Demirtaş’tan ve Kandil’den kaynaklandığını söyledi. İmralı ile bir sorun yok gayet uyumlular, çözüm sürecinde bir sıkıntı yaşanıyor ise bunun nedeni Hdp’dir, Kandil’dir demek isteniyor.

Demirtaş’ın seçime gidiliyor ve barajı geçmeyi amaçlandığı için söylemlerini değiştirdi. Bu aşamadan sonra hükümet aradan çıksa dahi barış ortamı bozulmayacak dedi ve Hdp’nin tabanını provakosyonlar için uyardı. Demirtaş bir kez daha çözüm sürecinin heyet tartışmasına kurban olmayacağını ifade etti. Hükümette böyle küçük detaylar kurban etmek istemiyor çözüm sürecini. Seçim öncesinde böyle atışmaların normal olduğun düşünüyorum. Sürecin takvimini etkilemeyen şeyler seçimden dolayı bazı sürtüşmeler olabilir.

İlgili>>  Kandil topu hükümete atmış durumda

Demirtaş bizim kırmızı çigimiz yok önemli olan sürecin devam etmesidir diyor. İzleme heyeti tarafların verdikleri sözü takip etmek için kurulmak isteniyor.

İzleme heyetinin rolü karşılıklı iddialarda hakemlik etmek bir anlamda. Dünyanın her yerinde bu tür heyetler olmuş bazı yerlerde bu heyet yabancılardan oluşmuş. Hatta yabancılardan oluşsun denildi ama Cumhurbaşkanı olurmu böyle şey deyip kestirip attı. İzleme heyetinde hangi kişilerin olacağı tartışması var.

Çözüm süreci ile ilgili seçim sonuna kadar somut bir adım beklemiyorum. Nisan ayında Öcalan Kandil’de Pkk kongresi bekleniyor. Ama karşı cephede böyle bir hazırlık yok, koşulların buna uygun olmadığın düşünüyor ve hükümetin seçim politikası izlediği kuşkusunu sürdürüyor. Ak Parti milliyetçi oyları Mhp’ye geçeceğini düşündükleri için seçime dönük bazı çıkışlar yapıyorlar ama özünde çözüm sürecinin yol haritasını etkilemez. Şu aşamadan itibaren bu işin geri dönüşü yok.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç