İzinsiz Sms’lere veda


bülent deniz1 Mayıstan aslında küçük ama anlamı çok büyük bir yasal değişiklik olacak izinsiz e-posta ve sms bombardımanından kurtulacağız. Yeni yasa getirecek neler olacak, Tüketiciler birliği başkanı Avukat Bülent Deniz anlattı.

Kabus bitiyor, tüketicinin problemlerinden bir tanesi de buydu. Bir arkadaşım bu sms’ler sayesinde boşanma seviyesine gelmiş, inşallah bitecek. Kasım ayında çıktı yasa 6 ay sonra yürürlüğe girecek dendi. Onayımız olmadan e-posta, faks, sms gelemeyecek. Bunlarla ilgili almak istiyorsak onay gerekiyor. Onayımızı hizmet alırken veya bir mağazadayken bize soracaklar bilgilendirme mesajları gönderilim mi diye, evet dersek ayrı bir sözleşme yapacaklar ve bizim onayımızı aldıktan sonra bize sms ulaştırabilecekler.

Cezalar ne kadar

Bunu yapmayıpta bize e-mail ya da sms gönderilirse bin lirandan başlayıp beş bin liraya kadar para cezası var. Çoklu gönderim yapıyorlarsa elli bine kadar çıkacak bu ücret.

Abonesi olduğumuz firmalar bilgilendirme yapabilecek

Abonesi olduğunuz kuruluşlardan gelen borç bildirim, doğalgaz, telefon gibi bilgilendirmeler bu iletilere dahil değil. İnternet bankacılığı kullanılırken kimlik doğrulaması dahil değil, bunun dışındaki bütün bilgilendirmeler onaylı olacaktır.

Onayınız olmadan bilgilendirme mesajı gönderiyorlarsa

Onayınız yoksa ve sms gönderilmişse bu bir suçtur. Hangi ilde oturuyorsanız İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü’ne e-devletten ya da ıslak imza ile şikayette bulunabilirsiniz. Vatandaş kendisine dönmeyecek bir para cezası için niye zahmet etsin ki diye düşündüğümüz için Bakanlıkta bu konu ile görüştük. Mayıs ayı içerisinde ki toplantıda bunu değiştirmek için öneri sunacağız.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç