İzafiyet Teorisi(Görelilik Kuramı) Nedir?


 

 

Tarih boyunca Kopernik, Newton, Kepler ve Galileo gibi eğitimli insanlar evrenin işleyişini açıklamaya çalıştı. Almanya’da 1879’da fakir bir ailede bir çocuk doğdu ve kısa sürede matematikte, fizikte hatta müzikte bile özel yetenekleri olduğunu gösterecekti o çocuk Albert Einstein idi. Rakamları çok seviyordu ama diğer derslerde iyi değildi pek iyi bir öğrenci değildi.

Bir süre İtalya’da yaşadı burada büyük resim çalışmalarını keşfetti. Albert Einstein çalışmalarını bitirdikten sonra İsviçre’ye taşındı ki orada tescil dairesinde çalışmaya başladı. İşi o kadar kolay geliyordu ki sevdiği işi için bol bol vakti kalıyordu. Düşünmek düşünmek ve düşünmek.

İzafiyet Teorisi

Bir olayın eşzamanlılığı yani birkaç kişi için aynı zamanda yaşanması değişkendir. Başka bir ifadeyle açıklayacak olursak, zaman evrenin her yerinde aynı hızda ilerler ancak farklı şekilde hissedilebilmektedir.

Işık hızında dolaştığını hayal etti, ışık o kadar hızlıydı ki bir saniye dünyanın etrafını 8 defa dönebilirdi. Ama izafiyet nedir? diyelim ki; Astronot olan bir arkadaşınız var, ışık hızında çok uzun bir yolculuğa çıkıyor, yıllar sonra bize seyahatlerini anlatmak için dönüyor. En şaşırtıcı olanda arkadaşınız anlatacak pek bir şey yoktur çünkü onun için pek az zaman geçmiştir ama döndüğünde biz yaşlanmışızdır ve ona anlatacak bir sürü şeyimiz vardır. Uzayda çok hızlı hareket ettiği için uzay mekiğinde zaman çok yavaş geçmiştir. İzafiyette zaman ve mekan lastik gibi birbirine geçer ve sadece ışık hızın değiştirilemez. Einstein’in bu teorisi en küçük şey olan atomdan en büyük şeye kadar geçerlidir.

İlgili>>  Solucan Deliği Nedir?

Einstein keşifleri sayesinde yeni enerji kaynaklarımız ve çok daha iyi bir yaşam standardımız var.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç