İyi Bir Uyku İçin Ortam Nasıl Olmalidır?


 

İyi bir uyku için uyku sırasında insanı rahatsız etmeyecek bir ortam hazırlanmalıdır. Bunun için sessiz ortam olmalıdır, ışığın az olduğu, yatılan yatağın kaliteli, uyku sırasında çeşitli sertlikler ya da ağrılara yol açarak uykuyu bozacak bir ortam olmamalıdır.

Sessizlik için 20 desibellik bir ortam yeterlidir. Işığın olabildiğince sıfır olması gerekir, loş ışıkta yatabilen insanlar için loş ışıkta tercih olabilir.

Çocuk sıcak ve soğuk ortamlarda uyunmaz. 18 – 20 derece arasındaki bir oda ısıdır.

Yatak odasının neminin çok fazla olmaması gerekir. Bunun ötesinde yatak odalarının sade döşenmesi gerekir. Çok fazla toz tutan ve depo gibi olan yerlerde uyku kalitesi bozuk olacaktır, bunlara özen gösterilirse çok daha kaliteli uykuya ulaşılabilir.

İyi Bir Uyku için Yatağınızı Nasıl Seçmelisiniz?

Koşturma içerisinde geçen iş hayatında güne dinç bir şekilde başlamak için iyi bir uyku şart. İyi bir uykunun şartları arasında en önemlisi ise yatak seçimi. İnsan ömrünün 2 yüz bin saatinin yatakta geçtiği düşünülürse seçimin önemi de artıyor. Çünkü doğru yatak seçimi sağlığı olumlu yönde etkileyerek hayat kalitesini de artırıyor.

İlgili>>  Uykusuzluk ve Stres İçin Ne Yapılması Gerekir?

Sert veya yumuşak yatağı tercih etmek yerine bizim nasıl daha iyi kalkabileceğimizi, uyanabileceğimizi göz önünde bulundurabiliriz. Ömrümüzün yarısı yatakta geçtiği için yatağı kaliteli almaya özen göstermeliyiz. Yatağı genelde ucuza alalım bir şey olmaz deniliyor ama bu düşünce yanlış.

Yatak ne kadar sert olursa o kadar ortapedik olur anlayışı değiştirdiği günümüzde, yatak vücudun her noktasını desteklemeli. İyi bir yatak, vücudun gömülmesini önleyecek kadar sert, sırt eğilmelerini koruyacak kadar yumuşak olmalı.

Yumuşak yatak sırt ağrılarını daha da artırır, bel ağrısı çekenler yaylı yatakları tercih etmeli. Yatak 5 yılda bir değiştirilmelidir. Kaliteli yatakta yatanlar daha zinde yatan uyanırlar, iyi bir uyku için yatak seçimi çok önemlidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç