İstanbul Adliyesi’ne yapılan saldırı sırasında neler oldu?


metin feyzioğluTürkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, İstanbul Adliyesi’ne yapılan saldırı sırasında neler oldu? sorusunu cevapladı.

Savcının öldürüldüğünü ya da yaralandığını düşünüyorsa polis içeriye girer ama son ana kadar savcıyı canlı kurtarmak önceliği vardır. Birinci öncelik rehin alınan savcımızı canlı kurtarmaktır. İçeride 3 kişi vardı. Savcımızı canlı kurtarmak için teröristlere silah kullanılır. Savcımızı teröristleri öldürmeden kurtarmak mümkünse bu yapılır. Savcımızı teröristleri ve içerideki herkesi bayıltarak kurtarmak mümkünse bu yapılır. Bu operasyonun profesyonel yönüdür.

Ben bir polis operasyonu bir kurtarma operasyonu şöyle yapılır diyemem ama hukuki çerçeveyi söyledim size. Savcıyı kimseyi öldürmeden kurtarmak mümkünse öyle yapılır, teröristleri yaralayarak kurtarmak mümkünse öyle yapılır, teröristleri öldürmekten başka çare yoksa ama savcıyı kurtarabiliyorsanız öyle yapılır. Ama herkesi birden öldürelim bitirelim tabi ki olmaz. Sonuçta odada 3 kişi var, sonuçta 3’ü de ölüyor.

İlgili>>  Kandil topu hükümete atmış durumda

Savcımızı kaybettiğimiz için başarılı bir operasyon değildir bu. Cumhurbaşkanı’nın veya sorumlu mevki de olan birinin mutlaka bu olayı masaya yatırıp kesit kesit analiz edip ilerisi için olumlu dersler çıkarması gereklidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç