İşsizlikte son 4 yılın rekoru kırıldı


2014’ün sonunda yeniden çift hanelere yükselmişti işsizlik ve artış devam ediyor. İşsizlik oranı 10.9 oldu ve son 4 yılın zirvesine işaret ediyor. Son verilere göre 14-25 yaşını kapsayan genç işsizliği toplam işsizliğin neredeyse iki katı yani her 5 gençten 1’i işsiz. Kadınlarda işsizlik oranı erkeklerden daha yüksek.

emin çapa Cnn Türk Ekonomi Müdür Emin Çapa işsizlik rakamlarını değerlendirdi.

İşsiz kim?

İşsiz AB tanımına göre son dört hafta içerisinde iş arayan herkes işsiz olarak değerlendiriyor. Bu da işsizliğin bir kısmını gizliyoru. Biz şuna bakıyoruz, iş aradın iki yıl içerisinde ve umudunu kestin ve son dört hafta içerisinde iş aramadın biz seni iş buldun sayıyoruz. Bir kere yüz lira bile kazansan işsiz sayılmıyorsun. İşsiz sayılmaz Türkiye’de biraz zor.

Son açıklanan rakamlara göre aslında son 4 yıl 10 ayın işsizlik rekoru. Şubat 2010’dan bu yana olarak kabul ediyor. 2009’da dünya krizi bizi de vurdu. 2010 krizden çıkış yılımızda bu açıklanan rakamlar krizde işsizlik rakamlarına geldiğimizi gösteriyor.

cats

 

İstihdama katılma oranı tam olsa işsizlik oranımız yüzde 40

5 yıl önceki genç işsiz oranına şu an geldik. Biz oran dediğimiz zaman insanlar rakam olarak algılıyor, işsiz kalmak çok iç acıtıcı bir şey. İş bulun hemen çalışacağım diyen 2 milyon. Türkiye’de istihdama katılan oranlar yüzde 50. İstihdama katılım tam olsa bu işsizlik oranı yüzde 40 olur. Türkiye’de 16 milyon kadın işgücüne katılmıyor ve kendini ev kadını olarak gördükleri için istihdamdan sayılmıyor dolayısıyla ekonomiye katkısı yok.

2002 krizinde bir çok insan işsiz kaldığını eşinden sakladı, parklara gittiler dolaştılar, insanların onları görmeyeceği bir yere oturdular böyle insanlar vardı. İkinci olan acı verici olay ise genç işsizlik, bu insanlar genç oldukları için uyuşturucu gibi yasa dışı olaylara girebiliyor. Üçüncüsü ise bir insan 2 yıl çalışmazsa batıda onu vasıfsız kabul ediyorlar. Eğer iki yıl öncesi meslek sahibi olsan bile 2 yıl işsiz kalırsa kişi o vasfını kaybediyor. Normal yoksul var bir de uzun süreli yoksul var. Uzun süreli yoksulluk çok travmatik bir şey. Çocukların eğitimini bile geriye itiyor. Türkiye’de 1.7 milyon uzun süreli işsiz olan var. Türkiye’de iş bulma açısından eşe dosta sorma çok önemli hala bu insanlar iş aradığı halde iki yıldan daha uzun süredir işsiz.

İlgili>>  Türkiye'de işsizlik artıyor

Yüzde 4’ün altında büyüme bizi tehdit

Türkiye’de her 3 kişiden 1’inin hiç bir sosyal güvencesi yok. Türkiye’de çalışan her 5 kişiden 1’i tarımda çalışıyor, çalışanların yüzde 20’si tarımda çalışıyor ama gelirin sadece yüzde 5 ini alıyor. Yani hem işsiz olarak gözükmüyorlar hem de uzun süreli yoksullar.

Türkiye’de ekonomi trendi yukarı doğru artıyor. Nedensi ise Türkiye’deki 500 bin kişi her yıl iş hayatına atılıyor. Bu da büyümek demek. Türkiye’de büyüme yüzde 4 ün altına indiği zaman işsizlik artar, her yıl büyüme artmalı ki gençler işsizlik kalmasın. Yüzde 4’ün altında büyüme bizi tehdit ediyor. Hükümet yüzde 4 hedeflese de ben bunun zor olacağın düşünüyorum.

Ekonomik anlamda Türkiye’de hem 2015’te hem 2016’da zor olacak. Asıl bakmamız gereken yer büyüme tarafı, bizim ekonomide büyümemiz şart.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç