İslamofobi Karşısında Hangi Stratejileri Kullanmalıyız ?


caner taslamanProf. Dr. Caner Taslaman, islamophobia karşısında hangi stratejileri kullanmalıyız? sorusunu cevapladı.

İslamofobi ile baş etmek için uzun stratejilerimiz olması lazım. Bu sorun çok uzun zaman alacağı anlaşılıyor. Bugün ortaya reçete koyarım 3 gün uygularım biter gibi bir reçete göremiyorum. Bunun reçetesi şu; Çok iyi ilahiyatçılar yetiştirip, İslamı uydurmalardan kurtaran, batıdaki meslektaşlarına gerekli cevapları veren ilahiyatçılar yetiştirmeliyiz.

Batının iki yüzlülüklerini ortaya seren siyasal bilimciler, sosyologlar, felsefeciler yetiştirmemiz lazım. Diğer taraftan İslamın güzelliklerini sanatıda kullanarak aktaran iyi yönetmenler, iyi müzisyenler, iyi sanat adamları yetiştirmemiz lazım. İyi bir insanını yetişmesi ise sanatı, felsefeyi, İslamı anlayarak kullanan ve sunan kitlelerin oluşması bugün olacak işler değil. Bu ip insanların yetiştirileceği projemiz olması lazım.

Belirli ölçüde yetişenler var ama sayısı yetersiz. Onlara da en iyi gerçek şekilde gerçek anlamda sorunlar ile uğraşan insanlar olarak sahaya sürmemiz lazım. Bir felsefeci var ise günümüzünde bir sorununu çözse, sadece tarihteki Aristo’nun dediklerini değil günümüzün canlı sorununa cevap veren bir felsefeci olmak lazım. Bu sorunlara cevap veren, film çeken gündeme getiren kişileri yetiştirmek lazım. Bunları gündeme getirirken en iyi şekilde sunarak, cevaplarını sunarak gündeme getiren kişi olmak lazım.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç