İslâmiyet kadını nasıl bir yere koyuyor?


Cemal Nur SargutCemalnur Sargut İslamiyet’in kadına bakışını değerlendirdi.

İslamiyet kadını inanılmaz yere koyuyor. Peygamber efendimiz bana üç şey sevdirildi diyor, kadın, koku ve gözümün nuru namaz. Mutasavvuflar bu sözü açarken şöyle diyor, kadın Allah’ın tecellisinin en inceden tecellisidir. Ancak kamil erkektir ki kadına baktığı zaman onu güzel görür ve ona hürmetle muamele eder. Hayvan olan hatta hayvandan aşağı olan erkeklitir ki kadına baktığı için nefsini gördüğü için ona kötü muamele eder.

Kadına muamele erkeğin kemal derecesini oluşturur. Peygamber efendimizin eşlerinden biri peygamberimizin yakasına yapışıyor tartaklıyo o sırada annesi ne yapıyorsun karşındaki peygamber deyince, anacım hiç müdahale etmeyin bazen bana bundan daha ağır müdahele ederler diyor. Ama ben Allah’ın sevgilisiyim çünkü Allah en çok sevgilisine iyi muamele eden erkeği sever.

İlgili>>  Kuran'da Evlilik Yaşı Nedir ? Hz. Aişe Kaç Yaşında Evlendi ?

Hiç bir kul birbirinden daha aşağı ya da yukarıda değildir. Allah Kuran’da eşit muamele ile emretmiş, mümin mümine hiç ayırmadan her ayette sorumluluğu eşit olarak vermiştir. Dünyada hiç böyle bir din yok ve kadından bahseden din yok. Peygamber efendimizin içeri girdiğinde ayağa kalktığı tek kızı o da nihayet bir kadındır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç