İslam’ın Eşcinsellere Bakışı


 

şaban düzgünProf. Dr. Şaban Düzgün İslam’ın eşcinsellere bakışını değerlendirdi.

Nisa süresinde 14. ve 15. ayetlere baktığımızda eşcinsellerin, lezbiyenlerin, kadın, erkek zina edenlerin hükmü var. Orada eşcinsellerin çok görsel alana çıkmaması bir ceza, görsel alanda çok fazla bulunmamasını söylüyor bize Kuran.

İslam’da gaylar arasındaki ilişkinin cezasında ölüm cezası yok. Zinaya uygulanan ceza ağır bir kadar cezası yok. Kuran-ı Kerim‘in onlara öngördüğü ağır bir ceza yok, hakimin yetkisine bırakılmış bir ceza var. Ama Kuran’ın istediği bu olayı görünür hale getirmeme gibi bir hali var.

Nisa Suresi 15. Ayet: Kadınlarınızdan gayrımeşru ilişkiye girenlerin, sevicilerin suçlarını tesbit için, içinizden dört görgü şâhidi gösterin. Eğer şahitler bu suçu işlediklerine şâhitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye yahut Allah onlara bir yol açıncaya, çözüm yolu gösterinceye kadar evlerde, gözetim altında, ıslah evlerinde tutun.

Nisa Suresi 16. Ayet: İçinizden fuhuş yapan her iki tarafa ceza verin; eğer tevbe eder, uslanırlarsa artık onlara ceza verip eziyet etmekten vazgeçin; çünkü Allah tövbeleri çok kabul eden ve çok esirgeyendir.

İlgili>>  Avrupa bu olaylara ben merkezli bakıyor

Çok az bir kısmı gaylerin ve homoseksüllerin yetiştirmede ya da cinsel şiddete maruz kaldıktan sonra yaşanan bir travma sonucu gibi sonradan olanlar var. Fakat büyük kısmı doğuştan, doğuştan kromozonlar arasında hassas bir ilişkiden böyle bir şey geldiyse, insanların ötelemesi insanlık dışı bir şey. Bu işin reklamının yapılmaması benim her zaman tercihimdir. Dini hüküm olarak ise hakimin yetkisine bırakılmıştır.

Üniversitemizde öğreci bize geldi, hocam ben gayım dindarım ama Lut kavminin başına gelenler Kuran’da anlatıldığı için endişe duyuyorum diyor. Şöyle bir endişe zihnimize düştü, gay olman erkekle birlikte olmayı meşru kılmaz. Sonuçta iffet ile kendinizi firenlemeniz gerekli.

Peygamberimiz döneminde, onlar kendi eşlerini bırakıp erkeklere gidiyordu. Yapılan araştırmada çıkan sonuç şu, bu adamlar herkese bu eylemi yapma gibi bir eylem var. Kuran buna karşı çıkıyor. Lut kavmi o bölgeye gelen herkese bunu yapmaya çalıştı. Kuran’da Lut kavminde vurgulanan oradakilerin hepsinin gay olmadığı halde, herkesin o davranışın içinde bulunması.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç