İslamda Yılbaşı ve Noel Kutlamalarının Yeri Nedir?


 

Noel kelimesi milad kelimesinin karşılığıdır, doğum demektir. Hz. İsa (a.s.) ın doğumunu ifade eder. Her yıl 25 aralık Hz. İsa’nın doğum yıl dönümü kabul edilir ve hafta boyu etkinlikler düzenlenir.

Katolik ve Ortodoks kiliseleri bu olayı sahiplenmiştir. Sahiplendiği içinde Hz. İsa’nın doğumuna, onun hatırasına bu hafta boyunca 3 ayin gerçekleştirmektedirler. Noel yortusu dolayısıyla da çam ağaçları süsleniyor.

Noel ilk defa Almanya’da 1605 yılında ortaya konulmuş daha sonra da tüm hristiyanlık alemine sirayet eden Noel Baba efsanesi de yaygın şekilde işlenmiştir. Bu gece bir takvimin başlangıcı miladi yıl başı olarak kutlanıyor bunun müslümanlık ile ilgisi yoktur, tamamen hristiyan adetidir. Hristiyanlar için günahlardan arınma ve yenilenme olarak kutlanmaktadır.

Çam ağaçları noel yortusu dolayısıyla süsleniyor ve ışıklandırılıyor. Körpecik çamları kesmek İslam ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Noel baba diye bir şey yoktur ve kiliselere göre azizlerdir. Noel baba olmayan bir şeydir, sözde iyiliği temsil eden çocuklara hediyeler dağıtan kişi olarak bilinmektedir. Kapıdan değilde bacadan girmeyi adet edinmiştir.

Noel adetleri olarak içki, kumar, milli piyango bileti, şans oyunları, sefahat alemleri yılbaşı bahanesiyle tekrar edilen kötülüklerdir. Bu gibi hristiyan adetlere katılmayı masum gösterme gayretleri şuur ve idrak dışı davranışlardır.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç