İslam’da cihad’ın yeri


ihsan şenocakHadis, siyer, fıkıh ve tefsir gibi alanlarda çalışmalar yapan İlahiyatçı – Yazar Dr. İhsan Şenocak İslam’da cihad ne demektir sorusunu cevapladı.

Cihadın çok şubeleri var bir miting eğer İslami hassasiyet varsa cihaddır. Mısır’daki mazlumları desteklemek adına bir şeyler yapıyorsanız cihaddır, yazmakta, konuşmakta cihad. Bunun bir faslıda savaştır. Cihad dediğimiz zaman siz yürüyorsunuz ve yürürken niyet ediyorsunuz. Güçlü olayım bedenim sağlam olsun daha etkili düşünebilirsin bu niyetle yürürsen o da cihat olur.

Hayatın bütün şubelerine cihadı taşıyabilirsiniz. Türkiye olaylara mücadele bakımından eğer Osmanlı gibi büyük bir devlet olsaydı Suriye’ye mücadele etmesi gerekirdi, etmek zorundaydı. Bütün diplomatik hamleler netice vermediği zaman buraya girilebilirdi.

Cihad mazlumları kurtarmak içindir

Cihad mazlumları kurtarmak için yapılır bir de zulüm ediliyorsa cihad yapılabilir. Suriye’de öldürüyorlar kapınızı kırıyorlar tecavüz ediyorlar. Bir de şunun için cihad yapılır, gidiyorsun yolunuzu kapatılıyor Allah’ı anlatıyorlar siz o yolu açabilmek için bir yerde zulüm yapılıyorsa ona son vermek için cihad yapılır.

Peygamber efendimize baktığımız zaman, öğrencileri gönderiyor öğrencileri şehid ediyor Allah Resulü onun üzerine ordusu ile oraya gidiyor. Savaşmamak için Mekkeden ayrılıyor Medine’ye geliyor savaşmak zorunda kalıyor, savaşıyor ve sonra affediyor. 23 yılda 130 müslüman oluyor, 112 müşrik oluyor. Amerika Irak’ı vururken bir günde ne kadar ölüyordu.

Allahu ekber’i insan kafası kesmek diye gösteriyorlar

ışid

 

İslam bugün birilerinin savaş oyunu ile anlattığı dinin adı değil. Bugün dünyada birileri İslam gelmesin diye savaş oyunu oynuyorlar. Bir tarafta şia var, Amerika besliyor onları, 40 yıldır bir kurşun bile atmadı onlara. Amerika İran’a bir kurşun bile atmaz. Amerika ile İran arasında bir savaş olmaz. İran bir tehlike olmaz bunların en fazla yekünü yüzde 9, oraya tekabül edebilir müslümanlar içerisinde.

İlgili>>  Feminisler başörtüsü konusunda hiç eylem yapmadı

Ehli Sünnet ümmetin yüzde 90’ıdır bunlar bir araya gelirse o zaman bu coğrafya alın terini batılı güçlere küresel güçlere sömürmeyecek. Onun için bunlar bir araya gelmesin diye elinden geleni yapıyorlar. Mursi’ye yaptıkların Humeyni’ye yapmadılar, yapmazlar. Çünkü Humeyni onlar için bir tehlike olmaz. Irak’ı Suriye‘yi, Lübnan’ı teslim ettiler. Amerika sadece İran ile savaş oyunları oynuyor, Amerika İran ile savaş oyunu oynuyor ki Amerika’ya karşı bir İran olsun ve kahraman olsun isteniyor. En liberal araba git onun bile Amerika ile derdi var. İran’ın kahraman olması için Amerika’ya kafa tutması lazım. Karşı tarafa da Işid’i koydular. Adına ehli sünnet diyorlar ve savaş oyunu oynuyorlar. Allahu ekber’i insan kafası kesmek diye gösteriyorlar.

 İslam, terör olarak anlatılıyor

11 eylülde Amerikalı ve Pakistanlılar vardı, onlara da burada İslami bilgiler öğretiyordum. Pakistanlılar İngiliz vatandaşı idiler. 11 eylül günü baktık ki o hadise onu duyuruyorlar. Pakistan asıllı olan müslüman asıllı olan yerinden kalktı ve Allahuekber dedi Amerikan aslı olan arkadaşta eyvah dedi bu bir İsrail oyunu dedi. İslamın yayılmasının önüne geçecekler dedi. İslamı böyle terör diye anlatacaklar dedi ve öyle de oldu. Almanya ve Belçika’da müslümanların evlerine baskı yaptılar. İslami Işid’in ve İran’ın elinde gibi planladılar. Bu nesil bu manüpülasyonlardan dünyayı kurtarabilir ise ehli sünnet inancı yayılacaktır. Efendimiz 23 yılda sadece 112 tane müşrik ölmüştür. 130 müslüman ölmüştür, bir de Allah Resülü savaşmamak için Mekke’den Medine’ye gidiyor. Bu neslin yürüyüşünün önüne kimseler çıkamayacak, elbette acılar ızdıraplar olacaktır, ashab da o acıları çekmiştir. Gözü kara o derece strateji sahibi İslam’ın çocukları kızlar geliyorlar bu toprakta. Bütün bu savaş oyunlarını Kuran ve sünnetin perspektifinden bu çocuklar gösterecektir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç