İslam İç Savaşı Mı Yaşanıyor


ihsan Eliaçıkİlahiyatçı – yazar İhsan Eliaçık İslam aleminin İÇERİSİNDE Yaşanan şiddetin arka planını yorumladı.

 

 

 

Islam dünyasındaki Şiddet batının yüzünden Değil

Islam Dünyasında Yaşanan SON ZAMANLARDA Ortaya çıkan Şiddet eğilimlerinin batının yüzünden Olduğu, batının masrafları isim sonrası islam dünyasından yükselen Bir şiddetin Olduğu Görüşü var. Ben bu görüşe katılmıyorum, bence batının yüzünden degil. Islam Tarihinde Bir Şiddet var 3 halife müslümanlar Tarafından suikast Tarafından öldürüldü, bu halifeleri batılılar mı öldürdü. Islam Dünyasında ayaklanma, kafa kesme, boğma gibi olayların yaşanmadığı 3 sene Üst Üstte Bir sulh yok.

Barış Dinin savaşçı Bir tarihi var. İşgal fetih ele geçirme gibi tarihi var. Peygamber efendimizin şahsına Yönelik suikast girişimleri olmustur. , Fesatı yok etmek gibi Bir amaçla gelmistir ama mezhep savaşların Kuran savaşı durdurmak iç Savaşlar yaşanıyor ettik, dolayısıyla Bir sorun var, batılılar Yaptı demek yanlış olur .

İlgili>>  Mezhep Ayrılıkları Nasıl Değerlendirilmeli?

Islam Dünyasında tekçilik sorunu var

Dinler kavgayı, şiddeti durdurmak insanları barış icinde yaşatmak Için gelmistir. Islam Dünyasında tekçilik sorunu var. Dindar zihin Contents geldiği, zaman madem Allah tektir o zaman Sultan da tek olmalı diye düşünülüyor. Siyasette İktisatta tekleşme, bir müslüman dindarın şöyle düşünmesi Gerekir, Allah tektir yarattığı şeyler çoktur. Allah tekse dinde tek, yorumda tek bu anlayışın kaçınılmaz Olarak Şiddet Olarak kesindir. Halbuki dinde çoktur, sultanda çoktur, yöneticide çoktur. Çokluk Alemine Kendisini adaptö Edilmesi Gerekir. İktidar servet tek elden toplandığı Zaman, Diğer İnsanların kaçınılmazdır isteği alma ödemek bundan ettik.

Ben İslam Dünyasının kuruluşunu, özgürlükçü, demokrasi ziyaretinde sosyal İslam anlayışının anlaşılması yerleşilmesi kurumsallaşmasında görüyorum ettik. Eger biz bu anlayışı geliştiremezsek bu tekçiliğin elinde hepimiz boğulacağız.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç