İslam iç savaşımı yaşanıyor


ışıd

ihsan eliaçıkİlahiyatçı – yazar İhsan Eliaçık İslam aleminin içerisinde yaşanan şiddetin arka planını yorumladı.

 

 

 

İslam dünyasındaki şiddet batının yüzünden değil

İslam dünyasında yaşanan son zamanlarda ortaya çıkan şiddet eğilimlerinin batının yüzünden olduğu, batının işgal sonrası İslam dünyasından yükselen bir şiddetin olduğu görüşü var. Ben bu görüşe katılmıyorum, bence batıın yüzünden değil. İslam tarihinde bir şiddet var 3 halife müslümanlar tarafından suikast tarafından öldürdüldü, bu halifeleri batılılar mı öldürdü. İslam dünyasında ayaklanma, kaf kesme, boğma gibi olaylarıın yaşanmadığı 3 sene üst üstte bir sulh yok.

Barış dinin savaşçı bir tarihi var. İşgal fetih ele geçirme gibi tarihi var. Peygamber efendimizin şahsına yönelik suikast girişimleri olmuştur. Kuran savaşı durdurmak, fesatı yok etmek gibi bir amaçla gelmiştir ama mezhep savaşların ve iç savaşlar yaşanıyor, dolayısıyla bir sorun var, batılılar yaptı demek yanlış olur.

İslam dünyasında tekçilik sorunu var

Dinler kavgayı, şiddeti durdurmak insanları barış içinde yaşatmak için gelmiştir. İslam dünyasında tekçilik sorunu var. Dindar zihin iktidara geldiği zaman madem Allah tektir o zaman Sultan da tek olmalı diye düşünülüyor. Siyasette iktisatta tekleşme, bir müslüman dindarın şöyle düşünmesi gerekir, Allah tektir yarattığı şeyler çoktur. Allah tekse dinde tek, yorumda tek bu anlayışın kaçınılmaz olarak şiddet olarak kesindir. Halbuki dinde çoktur, sultanda çoktur, yöneticide çoktur. Çokluk alemine kendisini adepte edilmesi gerekir. İktidar ve servet tek elden toplandığı zaman, diğer insanların bundan pay alma isteği kaçınılmazdır.

Ben İslam dünyasının kuruluşunu, özgürlükçü, demokrasi
ve sosyal İslam anlayışının anlaşılması yerleşilmesi ve kurumsallaşmasında görüyorum. Eğer biz bu anlayışı geliştiremezsek bu tekçiliğin elinde hepimiz boğulacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in