İsilik Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?


 

 

Bütün vücudumuz ter bezleri ile dolu çocuklarda ter bezleri çalışmaya başlamamış olabiliyor, eğer çocuğu çok yüksek bir yere bırakırsanız vücut ısınmaya başladığında normal olarak kendin soğutması lazım bunun en iyi yolu terlemedir, fakat ter bezleri nasıl çalışacağını bilmiyordur, ter bezlerinin dışarı akamayıp içeriye doğru reaksiyon gösteren bir rahatsızlıktır isilik.

Bebeğinizin vücudunun bazı kısımlarında ya da her yerinde isilik olduğu zamanlar olabilir. Ve isilik birçok sebepten dolayı olabilir. Bazen virüssel reaksiyonlar tüm vücutta isiliğe sebep olabilir. Ve bazen de isilik ateşle beraber oluşur.

İsilik vücut ısısı artışına bağlı olarak terlemenin normal olmaması, terleme ısı düzenleme mekanizmasıdır, bebeklerde ter kanalları tam olarak gelişmemiş oluyor veya tıkanabiliyor aşırı terleme sonucu, fazla giydirerek kanallar tıkanıyor fazla ter kızarıklığı da yol açabiliyor.

İsilik neden olur

Kış aylarında çok sıcak tutmamak, evin içerisinde çocuğu aşırı giydirmemek lazımdır. Yaz aylarında çocuğun sık sık banyo yapılması, ortamın serin tutulması, nem oranı çok fazla ise gerekirse klima çalıştırılması gereklidir. Sıcak ve nemli ortamlarda mantar daha iyi büyüyebildiği için, yaz aylarında daha sık görülür.


İsiliğin Tedavisi

Çocuğu yıkarken normal bir sabunla yıkamamız, hafif duş almamamız yeterlidir. Ortamdaki ısının ve nemin fazla olmasından kaynaklandığı için çocuğun ateşi var ise çok giydirmemiz gerekir. Nemlendiriciler sık ılık su ile banyo yaptırmak, rahat elbiseler giydirmek yeterlidir. Ateşli bir hastalığı var ise hastalığı bittiğinde isilik 5 gün içerisinde kaybolacaktır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç