Işid’in Yeni Hedefi Türkiye Mi?


 

mehmet ali güllerAydınlık gazetesi yazarı Mehmet Ali Güller Işid meselesini ve ABD’nin bölgeye yeniden gelmesi ile ilgili yorumda bulundu.

Işid Türkiye için her zaman tehditti

Işid’in Türkiye için tehdit olduğunu biliyoruz. Teknik olarak bir Işid tehditi var. Türkiye’nin 910 km li sınırı var. Bugüne kadar o sınır açıldı ve içeri girdilerse de bir sorun olmadı.Türkiye Amerika koalisyonuna girdi ve o alanda bazı kısıtlamalara girildi ve Işid ile Türkiye arasında sorun olmaya başladı. Mit şunu biliyor ki; Işid oluşurken Suriye’deki örgütlerin birleşmesi ile başladı.

Işid‘in Adana’da ve Kilis’te irtibat noktaları var. Bu irtibat noktaları üzerinden gidilirse Türkiye’de Işid ile mücade edebilir. Türkiye 2011 martından bu yana Esad rejimini yıkmak için Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerle Amerika’nın bölgedeki planlarının uygulayıcı olduğu için Işid’in bize tehdit ihtimali olduğu biliniyor.

İlgili>>  Terör Eylemleriyle Sosyal Hareketliliğin Azaltılması Hedefleniyor

Amerika Ortadoğu’ya yeniden girmek istiyor

Obama doktorini işe yaramadı, Amerika’nın müdaheleci ekibi Amerika’nın Ortadoğu’ya yeniden gelmek istiyor. Amerika sunni, şii gibi mezhepleri kullanıyorsa çözüm basit. Türkiye, İran, Irak, Suriye gibi ülkeler anti emperyalist bir hat oluşturusa, Amerika emperyalizmini halledeceğiz dolayısıyla Işid’i de halletmiş olacağız, bence problem burada.

Amerika Işid karşıtı bir koalisyon kurdu eğit donat ile Türkiye ile Işid’in karşısında konumlanmış olduk. Işid’te Türkiye gibi bir ülkeyi karşısında konumlanmamak için elindeki bazı kodları masaya koyacak. Türkiye politikasında değişiklik yapmak zorunda kaldığı için Işid’i karşısına aldı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç