IŞİD’İN GÜÇLENMESİNDE ÇARESİZLİĞİN ETKİSİ VAR


 

Süleyman ÖzerenGLOBAL Politika ve Strateji Başkanı Doç. Dr. Süleyman Özeren, Taliban, IŞİD, Boko Haram gibi terör hareketleri neden İslam ülkelerinde ortaya çıkıyor? Suriye’deki terör örgütleri Türkiye için nasıl bir tehdit? Türkiye’nin Suriyeleşme tehlikesi var mı? Hükümet ve partiler ne yapmalı? sorularını yanıtladı.

Sunni birliği yok edildi

Sorun 2003’te Amerika’nın Irak’ı işgalinden -sonra sunni arapların Irak’ta yönetimin bir parçası olmaktan çıkması ile başladı. Maliki hükümeti ile birlikte sunniler ve şiiler arasında uçurumlar oluştu. Işid nasıl ki şiiler üzerine acımasız eylemler yapıyor ise sunniler de şii araplara karşı zulüm ediyor.

Sonunda batı dünyasında iş birliği yapılabilirliği tamamen yerle bir edilmiş sunni birliği var, diğer tarafta ise yüklesek bir İran var. İran, Lübnan’da Irak’ta yöneten ülke konumunda. İran bundan vazgeçmediği sürece Işid’in bitirilmesi imkansız.

İlgili>>  ABD'den Esed'le anlaşma sinyali

Sınır Güvenliği

Sınır güvenliği ile alakalı büyük projeler açıklandı fakat çözüm sürecinde bu biraz ertelendi. Türkiye’nin sınırda güvenli bölge yapılması gecikmiştir. Türkiye sınırdan içeri girdikten sonra kiminle savaşacağınızı bilemezsin. Suriye bizim Vietnamımız olabilir, bir ağaca çıktığınızda bile nasıl ineceğinizi önceden düşünürsünüz.

Işid’in güçlenmesinin sebebi maalesef Suriyelilerin Işid’e hayran kalması değil nefret ediyorlar ama bir çaresizlik var. Herkesin kendi prensliği peşinden koşması çok erken başladı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç