Işıd’in elinde 40 günü anlattı


 

20 yıldır gazeteci olan ve son 5 yıldır fotoğraf muhabirliği yapan, şu an Milliyet Gazetesi Fotoğraf Servisi Müdürü Bünyamin Aygün Işıd’in elinde 40 günü anlattı. Doğan yayınlarından “Işid’in elinde 40 gün” kitabını çıkaran tecrübeli gazeteci neler hissetti, neler düşündü okuyucu ile paylaştı.

Başka ülkerlerde kendi ülkeler de çok göz altına alındım, ama beni Işıd aldığında ölümle sonuçlanacağını hissettim, çünkü maskeli insanlar alıyor seni, yüzüme maske geçirerek elllerimi bağlayarak rehin aldılar beni.

Bir gün yanımdaki mahkuma bu gün günlerden ne dedim? yanımdaki kişi bana; ne günü biz buraya şehit olmaya geldik dedi. Yanımdaki çok sevdiğim bir dayı vardı. daha sonra bir gün yanımdaki dayıyı bir sabah bir yere götürdüler, bir baskında ölmüş olarak geldi. O gece de beni oradan aldılar. O dayı öldürülüp yanıma gelince uzun süre şoke oldum. O anda üzüleceğini, şaşıracağını bilmiyorsun çok garip bir şeyler oluyor. Sorgularda kötü davranmak isteyen adamlara karşı beni savunmuştu o dayı, benim yardımcım ve koruyucumdu. 15-20 gün sorgu devam etti, diyalog kurduğum bir insan yanımdaki dayı idi.

Orada ırk kavramı yok ne kadar inanıyorsun ona bakıyorlardı. Çalıştığım gazete bile ölüm nedeni idi. bana senin çalıştığın gazet müslümanlığa hizmet etmiyor dediler. Sizin ne kadar müslüman olduğunuza deği, sizin ve çevreniz müslümanlığa nasıl hizmet ediyor ona bakıyorlar.

İlgili>>  Işid Türkiye'ye saldırır mı?


fft16_mf5177535
Türkiyeye gelirken ayağımda terlik vardı, ayakabımı Işıd militanları aldı kendileri giymeleri için, yanımdaki dayıya sormuştum ayakkabım niye aldılar diye o da bana sen canını kurtardığına şükret dedi.

İnfaz etmedikleri sizi öldürmedikleri her gün benim için umuttu, bu anlık bir şey değil sürekli ölümü bekliyorsunuz. Bunun için ekmeklerimi biriktirdim, kıbleye göre Türkiye’nin yönünü belirledim, 200 metre gitsem her gece daha sonra kendimi toprağa göremerim 3-4 günde Türkiye’ye varırım diye düşündüm. O anda çaresizlikten bunları düşündüm çünkü elide başka umut yoktu.

Tuvalete giderken bie başımızda askerler bekliyorlardı. tam bir Guantunama idi.

En son tutulduğumızda bir evde idik. El kaide, Işıd gibi törör örgütlerinin elinden bu güne kadar sağ gazeteci kurtulamadı, benim ateş çemberiminin içinden alınmam Türkiye Cumhuriyeti’nin operasyondaki başarısının kanıtıdır.

Bünyamin Aygün’ün diğer kitapları

Işığa Tutunmak (fotoğraf, 2006)
Gümüşhane (fotoğraf, 2009)
Türkiye’nin Çatıları (fotoğraf, 2011)
Kül: Bir Şehidin Gerçek Hayat Hikayesi (roman, 2011)

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç