Işıd’ın Değiştirdiği Denklem


Batılı güçler denklem mi değiştiriyor? Washington Post gazetesinin yaptığı analize göre; Batılı güçler sonunda Esad’ın gitmesini istiyor ama zamanlaması hakkında aceleleri yok gibi.

Geçen günlerde yaptığı açıklamalarda Amerikan Başkanı Obama Suriyedeki iç savaşa değinmedi. Daha önce Esad gitmeli diyen Obama epeydir Esad hakkında herhangi bir söz söylemiyor.

Batıya göre, Esad şimdi giderse meydan tamamen Işıd ve onun gibi örgütlere kalacak. Esad’ın Suriye’de bulunması şu an için eğrelti de olsa bir denge sağlıyor.  Moskova ay sonunda muhalifleri bir araya getirtmeye çalışıyor. Batılı Esad’ın gitmesini isterken Rusya’nın girişimlerine de karşı çıkmıyor. Şu an Esad’ın gidişi planın parçası değil.

İlgili>>  15 Temmuz Darbesinin Arkasında ABD Mi Var?

Batılıların hem fikir oldukları konu, Esat sonunda gitmesi ama zamanlamsı konuşulabilir. Fransa Dış İçleri bakanı yaptığı açıklamada Şam yönetiminde bazı unsurlarda yer alabilir demişti. Bu değişme Türkiye ile Batı’nın arasını açabilir. Türkiye’nin Suriye ile ilgili kesin tavrı bir taraftan ise Batı’nın yumuşaması ileri ki günlerde Türkiye dış politikasını hareketlendirecek gibi.

Diplomasi kulislerinde konuşulanlara göre; Washington Suriye’de ilerlemek istiyor ama Ankara’nın Halep hassasiyeti yüzünden yapamıyor.

Bir yandan da Ankara ile Washisgton Işıd’e karşı iş birliği için de. Bazı yerlerde iş birliği yapılırken bazı yerlerde fikirler farklılaşabiliyor ya da değişebiliyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç