Işıd’ın değiştirdiği denklem


ışid

Batılı güçler denklem mi değiştiriyor. Washington Post gazetesinin yaptığı analize göre; Batılı güçler sonunda Esad’ın gitmesini istiyor ama zamanlaması hakkında aceleleri yok gibi.

Geçen günlerde yaptığı açıklamalarda Amerikan Başkanı Obama suriyedeki iç savaşa değinmedi. Daha önce Esad gitmeli diyen Obama epeydir esad hakkında herhangi bir söz söylemiyor.

Batıya göre, Esad şimdi giderse meydan tamamen Iışıd ve onun gibi örgütlere kalacak. Esad’ın Suriye’de bulunması şu an için eğrelti de olsa bir denge sağlıyor.  Moskova ay sonunda muhalifleri bir araya getirtmeye çalışıyor. Batılı Esad’ın gitmesini isterken Rusya’nın girişimlerine de karşı çıkmıyor. Şu an Esadın gidişi plannın parçası değil.

Batılıların hem fikir oldukları konu, Esat sonunda gitmesi ama zamanlamsı konuşulabilir. Fransa Dış İşeri bakanı yaptığı açıklamada Şam yönetiminde bazı unsurlarda yer alabilir demişti. Bu değişme Türkliye ile Batı’nın arasını açabilir. Türkiye’nin Suriye ile ilgili kesin tavrı bir taraftan ise Batı’nın yumuşaması ileri ki günlerde Türkiye dış politikasını hareketlendirecek gibi.

Diplomasi kulislerinde konuşulanlara göre; Washington Suriye’de ilerlemek istiyor ama Ankara’nın Halep hassasiyeti yüzünden yapamıyor.

Bir yandan da Ankara ile Washisgton Işıde karşı iş birliği için de. Bazı yerlerde iş birliği yapılırken bazı yerlerde fikirler farklılaşabiliyor ya da değişebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in