Işid Türkiye’ye saldırır mı?


ismail hakki pekin1Genelkurmay Eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin Şah Fırat operasyonundan sonra Türkiye’nin Ortadoğu’daki durumunu değerlendirdi.

İyi niyet ile devlet yönetilmez

İyi niyetli temennilerle devlet yönetilmez, askeri göstermemek ile sivil idare geçilmiş olmaz. Askerin kurallarını koyarsanız ona göre hareket eder. Türkiye’de üniformalı askerden çok üniformasız asker kafalı insan çoktur. Bir ülkede al sen iç güvenliği hallet derseniz askere sonuçta asker vesayeti ortaya çıkar. Kuralları vardır asker kendi görevini yapar siyasetçi kendi üzerine düşeni yapar.

Karakolun sınırımıza yaklaşması Işid’in Türkiye için yapacağı eylemleri engellemez. Süleyman Şah karakolunun sınırımıza yaklaşması Suriye’deki bataklığa saklanmamızı önler, Türkiye bu şekilde önlem almış oldu. Işid’in Türkiye sınırlarına bir saldırı yapacağını sanmıyorum.

İlgili>>  Armageddon Savaşı Nedir?

Mit’in görevi Işid’in faaliyetlerini kontrol etmesi gerekiyor. Körfez ülkeleri şirketlere para aktarıyor ve o paralar Işid militanları tarafından alınıyor.

Türk istihbaratının bunların yapacağı eylemleri önlemesi gerekiyor. Işid’in Türkiye içinde eylem yapma ihtimalini ortadan kaldırması gerekiyor. İstihbarat eğer bu tip olayları engelleyecek tedbirler alamıyorsa bir anlamı yoktur. Eğer insanlar ölürse onları yakalamanın bir anlamı yoktur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç