IŞİD Eylemleri ve Toplum Psikolojisine Etkisi


 

Nevzat TarhanEn son Ürdünlü pilotun yakılarak öldürülmesi sonucunda infazların dozajı arttığı görüldü, Işid’in bu yaptığı algı operasyonunun bir parçası mı Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan yorumladı

Bu görüntüler örgütün sempatizasyon kazanmasını da sağlıyor

Vahşetin sebeplerinin ve sonuçlarını ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Bu dini kaynaklı mı yoksa mezapotamya kaynaklı bir olay. Mezapotamya kültüründe şiddete karşı şidetle verilen düzeltmeler şiddeti daha çok artırılmıştır. Ortadoğu’da yapılan şiddet ve işkence olayları şiddete karşı psikolojik bir ortam oluşturdu. Her zaman antisosyal insanlar ve şiddete eğilimli insanlar bulunabiliyor.

pilot-640x360

 

Işid sempatizanlarını daha çok motive eden görüntüler bunlar. Kıbrıs savaşında antisosyal askerler biliyoruz ölen askerlerin kulaklarından kolye yapmışlardır. Bu gibi insanların sosyal normaları yoktur. Yeni terörist hazırlama konusunda bu videoları yayınlıyorlar, bu gibi görüntüler onların sempatizanlarını çoğaltıyor. Bu görüntülerin intikam almak gibi bir psikolojik boyutuda var.

Burada kültür terörü besliyor gibi sözleri medya kullanıyor bu doğru değil böyle söylemler probanda amacı ile yayınlanan görüntülerdir.

İlgili>>  Armageddon Savaşı Nedir?

IŞİD, ÜRDÜNLÜ PİLOTU DİRİ DİRİ YAKTI

 

Ortadoğu‘da ki gerilimi büyütmek istiyorlar

Terör kelimesi dehşetten geliyor, dehşete düşürmek istiyor teröristler, bunu Pr çalışması olarak kullanıyorlar. Bizim için tek doğru vardır tarzında yaklaşımları olduğunu görüyoruz. Terörist açısından kan akıtmaktan zevk aldıklarını görüyoruz ve bunu yaparken dini gerekçeleri var. Şu anda İslamifobi oluşturmak isteyenler bu görüntüleri tekrar tekrar ekranda tutacaklardır, bunun sonucunda da Ortadoğuda ki gerilimi büyütmek istiyorlar.

Bu görüntülerde tutsaklar çok soğuk kanlı duruyorlar bu onların ilaç ile sakinleştmiş oolduklarını gösteriyor, donuk suratları var ve pasifize edilmişler. Bununla birlikte güç bizde mesajı vermek istiyorlar.

Dünya daha mı yaşanılmaz oldu “Kötü dünya sendromu” diye bir sendrom var. Bu travnayı körüklüyor bu görüntüler. Bu görüntüler insanların kimseye güvenmemesini de sağlıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç