İşgücü 2020 raporu Türkiye sonuçları


X kuşağı ne ister y kuşağı ne bekler

Şirketler insan kaynağı bakımından en az üç kuşağı bir arada bulunduruyor. Bulunduğumuz zaman aralığında bir şirketin ağırlıklı insan kaynağı profili X ve Y kuşağından oluşuyor. Çalışma hayatının görece yeni kuşağı Y, 1980-2003 yılları arasında doğanlardan oluşuyor. 1965-1979 arası kuşak olan X ise ağırlıklı olarak yönetci pozisyonunda. İş dünyası dinamikleri içinde X ve Y kuşağı farklı ihtiyaçlar ile öne çıkıyor. Tekonolojik gelişmeler, hızlı kentleşmeye bağlı sosyoekonomik değişim bu iki kuşak arasında kültürel anlamda farklılıklar yaratmış durumda.

SAP – Oxford Economıcs’in 27 ülkede yürülen global araştımada iş gücü 2020 sonuçlarına göre; ücretlendirme yani maaş her iki nesil içinde önemli. Y kuşağı doğru performans ve eğitime önem veriyor. İş hayatı içerisinde X ve Y grubu takım çalışmasına önem veriyor.

İlgili>>  Y ve Z Kuşağı Marka Seçerken 'Sürdürülebilirlik' Diyor

SAP Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Hande Genç‘in bu araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi. Önümüzdeki dönem daha global bir iş dünyası olacak, bu globalleşme süresince ülkeler arası iş gücü paylaşımını görüyor olacağız. Bazı ülkelerin bazı konularda diğer ülkere destek verdiğini göreceğiz. Daha fazla kontrat bazlı çalışmalar hayatımızda olacak.

İşgücü 2020 raporu Türkiye sonuçları

– Çalışanların yüzde 61’i Y kuşağının temsilcileri.
– İşgücünün yüzde 40’ı yaşı ilerlemekte olan çalışanlar.
– Yöneticilerin yüzde 38’i temel yetenekleri karşılaştırılan çalışan bulmanın zor olduğunu söylüyor.
– Türkiye’deki yöneticilerin yüzde 31’i Y kuşağının yöneticilerin yeterliliği açısından hüsrana uğradıklarını düşünüyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç