İş yerinde çalışanlar arasındaki çatışmalar nasıl yönetilir?


iş arkadaşları

Bir iş yerine baktığımızda o iş yerinde çalışanlar ya kendilerini oraya ait hissetmezler yada orası onlara çok sıcak gelir ve işleriniz düzgün yapmaya gayret ederler. Bunun sebeplerinden bir tanesi, başlarında çalışanları yöneten kişi kendi gibi birilerini seçer ve takım çalışması ile birlikte o ortaya çıkar. Yöneten kişi çok yoğun çalışma ortamı ile birlikte kendi çalıştığı elemanların da bir takım zayıflıklarını fark ettikçe farklı özel ilgiler göstermeye başlar. Farklı özel ilgiler göstermeye başladıkça, ufak çocukların bazen anne ve babaların parmaklarında oynatmaya çalıştıkları gibi farkında olmayan yönetilirler.

Yönetici yumuşak tarafını göstermemeli

Yöneticinin 3 – 5 adım olayın dışından bakıp kim neyi neden yapıyor diye sorgulamalı. Yönetici, ben bu iş yerinde ahmet, ayşe ya da fatma ile neden çalışmaya başladım, hangi özellikleri benim için çok önemliydi de kendi kurumuma seçtim, seçim nedenine konstre olmalıdır. Bir yönetici eğer kendi yumuşak tarafı görülürse artık yönetici olmaktan çıkar ve yönetilen pozisyona geçer. Tabi ki hepimiz insanız, hiçbirimiz birlikte çalıştığımız insanların mutsuz olmasını istemeyiz.

İlgili>>  Girişimci - Yönetici Arasındaki Farklar Nelerdir?

Rollerin ayrılıştırılması

iş yeri

Doğru yönetebilmenin formüllerinden biri rolleri ayrıştırmaktdır. Herkesin kendi sorumluluğunu bilmesidir. Diğer taraftan yumuşak tarafınız görülüyor ise çalışanlar da şu şöyle oldu, bu böyle oldu diye konuşmaya başlıyorsa orada sizin rolünüz doğru rol değildir.

Sorumululuğunu bilen çalışanlar arasında çatışma olmaz

Sorumluluğunu yerine getiren insanlar ile çalıştığınız bir ortamda çalışanların arasında çatışma olmaz. Öncelikleri işleri, sorumlulukları ve kontrol etmek ile yükümlü oldukları duruşlarıdır. Kontrolün kaybedildiği aşamalarda çatışmalar olur. Karşı taraf kontrolü kaybediyorsa siz yönetici olarak kontrolün sizde olduğunu hatırlatın. Bazen kurallar koyun çünkü iş yerinde bizi var eden şey sorumluluklarımız ve yaptığımız iştir.

Çatışmaların önlenebilmesine neden olacak kaynaklardan biriside duyguların ifade edilmesidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç